W ciągu 11 miesięcy 2021 roku banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę prawie 8 mld

W okresie styczeń-listopad 2021 r. ukraińskie banki udzieliły 9,7 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 7,9 mld UAH.

Według Ukrinformu świadczą o tym wyniki kolejnego badania banków dotyczącego wielkości kredytów hipotecznych udzielanych ludności, informuje serwis prasowy Narodowego Banku Ukrainy.

„Łącznie w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 r. banki udzieliły 9,7 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 7,9 mld UAH. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba nowych kredytów hipotecznych podwoiła się pod względem liczby umów i wzrosła 2,4 razy pod względem wartości pieniężnej” – czytamy w oświadczeniu.

Banki Ukrainy poinformowały, że w listopadzie 2021 r. udzielono 1025 kredytów hipotecznych na łączną kwotę 845 mln hrywien. W listopadzie o udzieleniu nowej hipoteki poinformowały 22 banki.

Głównym motorem napędowym rynku pozostają nowe kredyty na zakup mieszkań na wtórnym rynku nieruchomości: w listopadzie ich udział wynosił około 90% wszystkich kredytów hipotecznych.

Rynek kredytów hipotecznych pozostaje skoncentrowany: pięć najaktywniejszych banków zawarło 90% nowych umów.

Średnia wartość pożyczki w listopadzie wzrosła do 824,8 tysięcy UAH wobec 803,9 tysięcy UAH w październiku.

Średnioważona efektywna stopa kredytów hipotecznych w miesiącu sprawozdawczym wyniosła 15,5% na rynku pierwotnym i 13,5% na rynku wtórnym. Mimo, że stawki nieznacznie wzrosły w listopadzie w porównaniu z październikiem, od początku roku zmalały odpowiednio o 1,4 pkt proc. i 0,4 pkt proc.

Jak informowaliśmy, uruchomienie programu Dostępna hipoteka 7% nastąpiło dnia 1 marca 2021 roku z inicjatywy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

prs


Źródło: W ciągu 11 miesięcy 2021 roku banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę prawie 8 mld

Może Ci się spodobać