Ukraina ma prawo do samoobrony, pomaga jej w tym NATO – Stoltenberg

NATO udziela Ukrainie praktycznego i politycznego wsparcia i będzie kontynuować starania o zapewnienie Ukrainie prawa do samoobrony, ponieważ Ukraina nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji – powiedział w Brukseli podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady NATO-Rosja sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, donosi korespondent Ukrinform.

„Ukraina jest suwerennym państwem. Ukraina ma prawo do samoobrony, a przewiduje to Karta Narodów Zjednoczonych. Niektórzy sojusznicy i sojusznicy NATO w ogóle pomagają im (Ukraińcy – przyp. red.) w korzystaniu z tego prawa do samoobrony” – powiedział Stoltenberg.

Podkreślił, że wszelkie założenie, że Ukraina jest zagrożeniem dla Rosji, jest próbą wywrócenia rzeczywistości do góry nogami, ponieważ Rosja jest agresorem, który już używał i nadal używa siły militarnej przeciwko Ukrainie.

„Ukraina nie jest zagrożeniem dla Rosji, która ma największą lądową grupę wojskową w Europie i jest jednym z głównych państw nuklearnych. Oni (Rosjanie – przyp. red.) w ciągu ostatnich lat poczynili duże inwestycje w nowe zdolności destrukcyjne. Ale nie tylko. Rosja użyła już siły militarnej przeciwko Ukrainie. W 2014 roku zajęła i opanowała już część Ukrainy – Krym i kontynuuje okupację, a także kontroluje separatystów na wschodzie, w regionie Donbasu. … Cały pomysł, że Ukraina może zagrozić Rosji, jest niejako wywrócony do góry nogami. Rosja jest agresorem. … Ten kryzys stworzyła Rosja, dlatego ważne jest, aby (Rosja – red.) złagodniała” – dodał sekretarz generalny NATO.

Przypomnijmy, w tym tygodniu miało miejsce wiele wydarzeń dyplomatycznych, aby omówić kwestie bezpieczeństwa europejskiego i zmniejszyć napięcia wokół Ukrainy, sprowokowane przez Rosję.

Pierwsza tura rozmów między Rosją a Stanami Zjednoczonymi odbyła się w poniedziałek w Genewie. W przeddzień posiedzenia Rady NATO-Rosja w siedzibie Sojuszu odbyło się w Brukseli spotkanie Komisji NATO-Ukraina z udziałem wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olgi Stefaniszyny.

W środę wieczorem sytuacja bezpieczeństwa w Europie i wokół Ukrainy była omówiana przez ministrów obrony UE na nieformalnym spotkaniu we francuskim Brześciu, a 13 stycznia dyskusja była kontynuowana z udziałem ministrów spraw zagranicznych UE.

Obecny stan bezpieczeństwa europejskiego w ramach OBWE będzie również omawiany w tym tygodniu.

av


Źródło: Ukraina ma prawo do samoobrony, pomaga jej w tym NATO – Stoltenberg

Może Ci się spodobać