Borrell wymienił trzy zasady, których Rosja przestrzegała wcześniej, a teraz kwestionuje

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell wymienił trzy zasady, których Rosja przestrzegała wcześniej, a teraz kwestionuje.

Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na blog europejskiego dyplomaty.

„Pierwsza (zasada – red.) to prawo każdego państwa do swobodnego wyboru organizacji międzynarodowej, do której chce należeć lub nie, oraz do bycia stroną traktatów lub sojuszy, zgodnie z uznaniem Karty Paryskiej” – napisał Borrell.

Według niego drugą i trzecią zasadą jest niestosowanie siły i poszanowanie integralności terytorialnej wszystkich państw.

„Rosja łamie te trzy podstawowe zasady na Ukrainie, tak jak zrobiła to już w Gruzji. Ale Rosja nie tylko twierdzi, ale wspomaga to również rosnącą presją militarną na granicy z Ukrainą, grożąc Kijowowi nową interwencją, jeśli jej żądania nie zostaną w pełni spełnione” – napisał dyplomata.

Borrell podkreślił, że Rosja chce także przedstawiać Unię Europejską jako „nieistotną” i dąży do zerwania strategicznych więzi między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

„Rosja stara się również uznać, że ma decydujący wpływ na Ukrainę i Białoruś, nie wspominając o Azji Środkowej” – powiedział Borrell.

Przypomnijmy, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że żadne decyzje dotyczące bezpieczeństwa europejskiego, w tym reakcji na agresję Rosji na Ukrainę, nie zostaną podjęte bez bezpośredniego zaangażowania Unii Europejskiej.

av


Źródło: Borrell wymienił trzy zasady, których Rosja przestrzegała wcześniej, a teraz kwestionuje

Może Ci się spodobać