Żowkwa omówił z przywódcami NATO przygotowania do szczytu w Madrycie

Wiceszef Biura Prezydenta Ihor Żowkwa rozmawiał z sojusznikami i przywódcami NATO o przygotowaniach do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Madrycie.

Według Ukrinformu Żowkwa poinformowała o tym na Facebooku.

„Dziś brałem udział w pracach Komisji NATO-Ukraina, które odbyły się w Brukseli w przededniu posiedzenia Rady Rosja-NATO zaplanowanego na 12 stycznia – napisał wiceszef BP.

Zaznaczył, że nie może ujawnić szczegółów dyskusji, gdyż spotkanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami: „Chciałbym tylko zauważyć, że wszyscy z 30 sojuszników wyraziło swoje stanowisko. A w każdym przemówieniu było poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także wysokie pochwały za to, że Ukraina pozostaje powściągliwa w napiętej sytuacji na swoich granicach i nie ulega rozmaitym prowokacjom. Ze swojej strony zapewnił, że będzie to kontynuowane w przyszłości”.

Żowkwa poinformował też, że z sojusznikami i przywódcami Sojuszu omawiano przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie.

Zwrócił uwagę na znaczenie nie tylko zaproszenia Ukrainy na szczyt jako kraju partnerskiego, ale także jasnych decyzji dotyczących dalszych postępów w kierunku członkostwa w NATO, najlepiej z określonymi ramami czasowymi. Odtąd będziemy nad tym pracować ze wszystkimi stolicami państw członkowskich NATO oraz z kwaterą główną w Brukseli”- powiedział zastępca szefa BP.

Według niego, większość mówiła, że przyszłość Ukrainy w NATO jest dziełem tylko 30 członków Sojuszu i Ukrainy i nikogo innego.

„To napawa ostrożnym optymizmem co do sukcesu Madrytu i przyszłego ruchu w kierunku NATO” – powiedział Żowkwa.

Przypomnijmy, 10 stycznia w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olgi Stefaniszyny. Głównym celem było uzgodnienie stanowisk przed posiedzeniem Rady Rosja-NATO zaplanowanym na 12 stycznia.

21 grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział mediom, że Ukraina pracuje nad uczestnictwem w szczycie formatu NATO w Madrycie w czerwcu przyszłego roku.

av


Źródło: Żowkwa omówił z przywódcami NATO przygotowania do szczytu w Madrycie

Może Ci się spodobać