Stany zatwierdziły dodatkową pomoc obronną dla Ukrainy na 200 mln USD – CNN

W ciągu ostatniego miesiąca administracja USA potajemnie wdrożyła proces zatwierdzenia i uzgodnienia dodatkowych 200 milionów dolarów wsparcia obronnego dla Ukrainy.

Informacja została podana przez CNN, która powołała się na cztery źródła zaznajomione z informacją, donosi Ukrinform.

„Pod koniec grudnia administracja Bidena milcząco zatwierdziła przyznanie dodatkowych 200 milionów dolarów na bezpieczeństwo Ukrainy” – czytamy w publikacji.

Wyjaśniono, że nowy pakiet wsparcia umożliwia przekazywanie Ukrainie tych samych produktów obronnych, które Stany Zjednoczone dostarczały w przeszłości, w tym broni śmiercionośnej. Obejmują one broń strzelecką i amunicję, a także łączność, sprzęt medyczny, części zamienne i inną pomoc. Decyzja została zatwierdzona na kilka tygodni przed rozpoczęciem przez Stany Zjednoczone i Rosję rozmów na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie.

Według dwóch źródeł CNN, administracja Bidena poinformowała Kongres na początku stycznia, że​zatwierdzono nową pomoc dla Ukrainy, co musi być wykonane zgodnie z procedurą. W raporcie stwierdzono, że zostało to również zrobione potajemnie.

Anonimowi urzędnicy dodali, że dostarczenie pomocy zajmie trochę czasu.

Przypomnijmy, na początku września, podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, Joe Biden zapowiedział, że Ukraina otrzyma dodatkową pomoc obronną o wartości 60 mln USD. W grudniu Pentagon poinformował o wysłaniu ostatniej transzy przesyłki.

av


Źródło: Stany zatwierdziły dodatkową pomoc obronną dla Ukrainy na 200 mln USD – CNN

Może Ci się spodobać