Na Ukrainie obywatele dobrowolnie zadeklarowali 1,1 mld

Na Ukrainie od początku września 2021 roku w ramach jednorazowej dobrowolnej deklaracji zadeklarowano już 1,136 mld hrywien.

Według Ukrinformu informacja taka została podana na stronie internetowej Państwowej Służby Podatkowej.

„Od początku kampanii jednorazowej (specjalnej) dobrowolnej deklaracji majątkowej osób fizycznych zadeklarowano już majątek o wartości 1 136,4 mln hrywien, kwota podatków od zadeklarowanych sum wyniosła 68,6 mln hrywien” – czytamy w komunikacie.

Państwowa Służba Podatkowa przypomniała, że ​​od dnia 1 marca 2022 roku kończy się okres jednorazowej (specjalnej) deklaracji aktywów zagranicznych po preferencyjnej stawce 7%.

Ponadto, przed zakończeniem jednorazowej (specjalnej) kampanii dobrowolnych deklaracji, aktywa zagraniczne mogą być deklarowane w wysokości 9%.

Jak donosi Ukrinform, od dnia 1 września 2021 roku obywatele Ukrainy mogą jednorazowo zadeklarować dochód, majątek nieruchomy i ruchomy, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych pytań o jego pochodzenie. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę „O zmianie ukraińskiego kodeksu podatkowego i innych ustaw Ukrainy w sprawie stymulacji odcieniania dochodów i poprawy kultury podatkowej obywateli poprzez wprowadzenie jednorazowej (specjalnej) dobrowolnej deklaracji przez obywateli i wpłacanie jednorazowego podatku do budżetu”.

Dokument stwarza zachęty do wycofywania z drugiego obiegu dochodów ukrytych przed opodatkowaniem i pomoże przyciągnąć do gospodarki dodatkowe środki. Procedura deklaracji jest całkowicie dobrowolna, zgłaszający nie musi potwierdzać źródeł swoich dochodów.

Proponuje się trzy podstawowe stawki opłaty: 5% – stawka ogólna dla wartości walutowych i nieruchomości znajdujących się na Ukrainie; 9% – dla aktywów zagranicznych; 2,5% – za zadeklarowanie aktywów w postaci obligacji rządowych.

prs


Źródło: Na Ukrainie obywatele dobrowolnie zadeklarowali 1,1 mld

Może Ci się spodobać