Ukraina ma wszelkie szanse na otrzymanie w odpowiednim czasie ostatniej transzy z MFW – Hetmancew

Ukraina ma wszelkie szanse na wypełnienie wszystkich strukturalnych zobowiązań i otrzymanie ostatniej transzy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach obecnego programu w czerwcu i przynajmniej do końca 2022 roku obyć się bez środków z funduszu.

Poinformowała o tym Espresso.TV na podstawie wypowiedzi  przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. finansów, polityki podatkowej i celnej Daniło Hetmancewa, donosi Ukrinform.

„Nie widzę strukturalnych zobowiązań, których nie moglibyśmy wykonać, aby otrzymać kolejną transzę. Przypuszczam, że kolejną czerwcową transzę otrzymamy, być może w odpowiednim czasie” – powiedział.

Jednocześnie poseł dodał, że Ukraina ma już za sobą lata szczytowych spłat długu publicznego i może myśleć o przejściu na finansowanie budżetu państwa bez wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Mijamy maksymalne wypłaty zobowiązań w latach 2020 i 2021… Chciałabym jeszcze rozważyć możliwość i dyskutować o nowym programie, a nie wskakiwać w to na oślep. Być może uda się przejść do końca rok bez MFW, przyszły rok przejść bez Funduszu, a następnie przejrzeć sytuację z finansami publicznymi” – skomentował Hetmancew.

Przypomnijmy: w czerwcu 2020 roku MFW zatwierdził program stand-by dla Kijowa o łącznej wartości około 5 mld USD, natychmiast przydzielając pierwszą transzę finansowania w wysokości 2,1 mld USD. Jednak uzgodniony harmonogram korekcyjny został naruszony, a finansowanie zostało wznowione dopiero dnia 22 listopada ubiegłego roku, kiedy Zarząd funduszu wydzielił drugą transzę w wysokości 700 mln USD.

prs


Źródło: Ukraina ma wszelkie szanse na otrzymanie w odpowiednim czasie ostatniej transzy z MFW - Hetmancew

Może Ci się spodobać