Podział Europy, na kształt „nowej Jałty”, jest niemożliwy – Borrell

Nowy podział Europy między światowe mocarstwa, taki jak „nowa Jałta”, jest niemożliwy, dlatego wszystkie kwestie bezpieczeństwa europejskiego muszą być rozwiązywane przy udziale Europejczyków, a także Ukrainy, która jest częścią Europy – powiedział Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell podczas konferencji prasowej po swojej wizycie na linii demarkacyjnej we wschodniej Ukrainie, donosi korespondent Ukrinform.

„Oni (Rosja – przyp. red.) nie tylko budują wojska na granicach w bardzo nietypowy sposób, ale także wystąpili z prośbą o przedyskutowanie dwóch projektów traktatów bezpieczeństwa w Europie. Ale teraz nie żyjemy w czasach Jałty. Nie da się wytyczyć stref wpływów między dwoma mocarstwami w latach 2021-2022. Bezpieczeństwo Europy i bezpieczeństwo Ukrainy, bo Ukraina jest częścią Europy, to coś, co dotyka przede wszystkim Ukraińców i Europejczyków” – powiedział Wysoki Przedstawiciel UE.

Borrell podkreślił, że jego wizyta na Ukrainie jest potwierdzeniem pełnego poparcia Unii Europejskiej dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz gotowości UE do współpracy z Ukrainą w celu deeskalacji konfliktu. Tej chęci zmniejszenia napięć i szukania rozwiązań w drodze negocjacji towarzyszy stanowcze stanowisko i silne zobowiązanie Unii Europejskiej, że jakakolwiek agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i bardzo wysoką cenę dla Rosji” – powiedział.

„Nie ma bezpieczeństwa w Europie bez bezpieczeństwa Ukrainy. Oczywiste jest, że każda dyskusja na temat bezpieczeństwa europejskiego musi obejmować Unię Europejską i Ukrainę. Wszelkie dyskusje na temat Ukrainy powinny odbywać się z udziałem Ukrainy. Wszelkie rozmowy o bezpieczeństwie Europy nie mogą odbywać się nie tylko bez konsultacji, ale bez bezpośredniego udziału Europejczyków. Dlatego ściśle współpracujemy ze Stanami Zjednoczonymi, NATO i innymi bliskimi partnerami. To część naszego wsparcia dla Ukrainy, które dziś wyraziliśmy” – powiedział Borrell.

Przypomnijmy, w dniach 4-6 stycznia Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell złoży trzecią wizytę na Ukrainie na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Dmytra Kuleby.

5 stycznia szefowie dyplomacji ukraińskiej i europejskiej odwiedzili linię demarkacyjną w obwodzie ługańskim, gdzie zapoznali się z sytuacją w strefie konfliktu zbrojnego rosyjsko-ukraińskiego.

av


Źródło: Podział Europy, na kształt „nowej Jałty”, jest niemożliwy – Borrell

Może Ci się spodobać