Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie

Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie – jedno z najbardziej uroczystych i radosnych świąt w roku.

Dzisiejsze Święta Bożego Narodzenia są obchodzone przez kościoły, które używają kalendarza juliańskiego. W szczególności Kościół Prawosławny Ukrainy, Jerozolimy, Rosji, Serbii, Gruzji, Kościół Prawosławny Czech i Słowacji, klasztory w Athos, metropolia Besarabskiej Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej oraz Ukraiński Kościół Greckokatolicki.

Według Pisma Świętego Maria urodziła Jezusa Chrystusa podczas spisu ludności w Betlejem. Ponieważ miasto było przepełnione i nie było wolnego miejsca, Maria i Józef zostali na noc w szopie obok bydła. W momencie narodzin Zbawiciela gwiazda Betlejemska świeciła na niebie, wskazując drogę królom, którzy przynieśli swoje dary małemu Jezusowi. Dla upamiętnienia tego świętego dnia chrześcijanie gromadzą się co roku na nabożeństwach.

Święto Narodzenia Chrystusa – najbardziej uroczyste spośród dwunastu, obchodzone jest aż do następnego święta – Chrztu. Ten okres nazywa się Świętami. Na Ukrainie od dawna organizuje się szopkę, śpiewa kolędy i życzy wszystkim ludziom powodzenia przez cały rok.

Boże Narodzenie Chrystusa jest niezwykle uroczyste – niebiańskie, ale jednocześnie bardzo ziemskie, ludzkie święto, ponieważ nic nie może być ważniejsze i cudowniejsze niż narodziny dziecka, niż przybycie nowego małego życia w wielkim, złożonym świecie dorosłych. Niech więc światło gwiazdy bożonarodzeniowej, która świeci od ponad dwóch tysięcy lat i nie gaśnie, dotknie duszy każdego.

Niech jej cichy blask będzie dziś w każdym ukraińskim domu, w mieście i na wsi, na wschodzie i zachodzie, na północy i na południu, a przede wszystkim tam, gdzie jest wojna, śmierć, strach i niepokój, gdzie ludzki żal, łzy, smutek i przygnębienie.

I niech nowina o narodzinach Syna Bożego będzie dla nas w tych dniach najważniejszą wiadomością: „Chrystus się narodził! Chwalmy go!”

av


Źródło: Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Boże Narodzenie

Może Ci się spodobać