W ubiegłym roku 380 ukraińskich przedsiębiorstw wyeksportowało swoją produkcję do UE

380 ukraińskich przedsiębiorstw ma prawo do eksportu do krajów Unii Europejskiej, z czego 162 to producenci artykułów spożywczych, a 218 to producenci niespożywczy.

Poinformowała o tym Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów, informuje Ukrinform.

„W celu kontroli jakości produktów ukraińskich w ciągu roku przeprowadzono dwa audyty unijne: audyt oceny kontroli urzędowej nad produkcją i certyfikacją mleka i przetworów mlecznych; audyt państwowego systemu kontroli skażeń mikrobiologicznych produktów niezwierzęcych” – podało ministerstwo.

W ubiegłym roku przeprowadzono również audyt przedsiębiorstw dostarczających produkty mięsne do Chińskiej Republiki Ludowej w celu zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem oraz wizytę kontrolną delegacji Ministerstwa Bezpieczeństwa Żywności i Leków Republiki Korei w celu oceny państwowego system kontroli produkcji mięsa drobiowego i produktów z niego dla możliwości przyznania Ukrainie prawa eksportu.

W 2021 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Państwowa Służba Żywnościowa i Konsumencka otworzyły i wznowiły dostęp do rynków zagranicznych dla 81 grup towarów ukraińskich w 21 krajach świata.

„Nadal pracujemy nad otwarciem rynków (UE, USA, ChRL, Korei Południowej, Malezji, Kanady, Meksyku, Argentyny, Indonezji, Indii, Australii, Tajlandii, Marokka, Chile, Singapura, Etiopii, Angoli, Tanzanii, Algierii, Hongkongu, Brazylii i innych): łącznie 156 pozycji towarowych znajduje się obecnie w stanie rozpoczęcia ich eksportowej realizacji” – odnotowała Państwowa Służba Żywnościowa i Konsumencka.

Jak informowaliśmy, Ukraina w ciągu 9 miesięcy 2021 roku zwiększyła eksport do UE o 50% – do 21,8 mld USD, podczas gdy w ciągu 9 miesięcy 2020 roku było to tylko 14,7 mld USD.

prs


Źródło: W ubiegłym roku 380 ukraińskich przedsiębiorstw wyeksportowało swoją produkcję do UE

Może Ci się spodobać