W 2022 roku nie będzie porozumienia w sprawie bezwizowego ruchu przemysłowego z UE – Stefaniszyna

Olha Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, mówi, że w 2022 r. umowa o przemysłowym ruchu bezwizowym z Unią Europejską nie zostanie zawarta.

Powiedziała to w wywiadzie dla Interfax-Ukraina, donosi Ukrinform.

„Nie. Proponuję wrócić do tej kwestii bliżej lata 2022 r., wtedy będę mogła  podać konkretne daty” – powiedziała Stefaniszyna zapytana o to, czy Ukraina zawrze umowę o przemysłowym ruchu bezwizowym na kolejnym spotkaniu Ukraina-UE w 2022 roku.

Według niej, latem tego roku zakończy się praca misji oceniających gotowość Ukrainy do zawarcia porozumienia, a po ich zakończeniu rząd będzie mógł rozpocząć oficjalne negocjacje.

„Ale zanim ta ocena zostanie zakończona i przedstawione zostaną rekomendacje, nie będziemy mogli rozpocząć procesu formalnych negocjacji. KPI, który ustawiłabym na 2022 to początek formalnych negocjacji. Mogą być bardzo szybkie, jeśli uda się zbudować konsensus polityczny w Komisji Europejskiej w sprawie tego porozumienia” – powiedziała wicepremier.

Na wyjaśniające pytanie, czy przyznaje się do możliwości zawarcia porozumienia w 2022 roku, Stefaniszyna odpowiedziała przecząco.

Umowa ACAA jest uznaniem równoważności europejskich przepisów technicznych i systemu oceny zgodności. Zawarcie ACAA, czyli tzw. bezwizowego ruchu przemysłowego, umożliwiłoby producentom wyrobów przemysłowych uzyskanie niezbędnych certyfikatów na Ukrainie zamiast kontaktowania się z oficjalnym przedstawicielem – rezydentem Unii Europejskiej, który ma prawo do uzyskania takiego dokumentu. Możliwość zawarcia takiej umowy przewiduje Układ Stowarzyszeniowy między Ukrainą a UE.

Początkowo bezwizowy ruch przemysłowy zostanie zawarty dla trzech sektorów produktów przemysłowych: urządzeń elektrycznych niskiego napięcia, kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń i maszyn. Po pomyślnym uznaniu przez UE pierwszego z tych sektorów, praktyka ta może zostać rozszerzona na inne branże.

Jak informowaliśmy, w październiku prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina spodziewa się zawrzeć umowę o przemysłowym ruchu bezwizowym na kolejnym szczycie Ukraina-UE w 2022 roku.

prs


Źródło: W 2022 roku nie będzie porozumienia w sprawie bezwizowego ruchu przemysłowego z UE - Stefaniszyna

Może Ci się spodobać