Szósty program pomocy makro finansowej UE: Stefaniszyna mówiła o ramach czasowych

Olha Stefaniszyna, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy, oczekuje, że Kijów uzgodni szósty program pomocy makrofinansowej Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2022 roku.

Powiedziała to w wywiadzie dla Interfax-Ukraina, donosi Ukrinform.

„To jeden z najbardziej stabilnych programów finansowych, który z roku na rok pozwala zaplanować odpowiednie koszty rozwoju. Ponadto zbudowaliśmy już pewną praktykę uzgadniania z Unią Europejską warunków otrzymywania każdej transzy takiej pomocy makrofinansowej” – powiedziała Stefaniszyna.

Według niej Ukraina spełniła wszystkie warunki i otrzymała w całości pieniądze w ramach poprzedniego piątego programu.

„Nie mieliśmy pojęcia, czy szósty program jest nam potrzebny, kiedy zawieraliśmy umowę na piąty program, ale teraz możemy z całą pewnością powiedzieć, że ustaliliśmy zrozumiały proces interakcji z UE… Dlatego jesteśmy gotowi na szósty program… Mamy nadzieję, że kolejny program pomocy makrofinansowej zakończy się w pierwszej połowie 2022 roku” – powiedziała Stefaniszyna.

Wicepremier podkreśliła, że ten program jest zrozumiałym i stabilnym mechanizmem pozyskiwania środków.

Jak informował Ukrinform, w lipcu 2020 roku Ukraina i Unia Europejska podpisały Umowę o współpracy w sprawie realizacji „wyjątkowego” (piątego z rzędu) programu pomocy makrofinansowej w wysokości do 1,2 mld euro. W grudniu 2020 roku Ukraina otrzymała pierwszą transzę z UE o nominalnej kwocie 600 mln euro, w październiku 2021 – drugą transzę 600 mln euro.

Łącznie kwota unijnej pomocy pożyczkowej otrzymanej przez Ukrainę w ramach realizacji pięciu programów pomocy makrofinansowej w latach 2014-2021 wyniosła 5,01 mld euro.

prs


Źródło: Szósty program pomocy makro finansowej UE: Stefaniszyna mówiła o ramach czasowych

Może Ci się spodobać