Szczepienia, „bez wizy lotniczej” i PKB: premier podsumował wyniki roku

Premier Denys Szmyhal podkreślił, że w 2021 roku Ukraina doświadczyła wielu pozytywnych zmian i reform.

Pisał o tym na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Zamiast tradycyjnych wyników tygodnia, dzisiaj podsumowujemy wyniki z 2021 roku. Jest wiele pozytywnych zmian, programów, reform i pozytywnych wyników. Jest się czym pochwalić, jest o czym opowiedzieć” – powiedział szef rządu.

W szczególności, według niego, jednym z głównych zadań w kontekście pandemii było wspieranie najsłabszych grup ludności, dlatego wypłaty dla różnych kategorii emerytów wzrastały dziesięcięć razy w ciągu roku. „W rezultacie od grudnia średnia emerytura na Ukrainie osiągnęła prawie 4 tysiące hrywien, a płaca minimalna to 6,5 tysiąca hrywien” – powiedział Szmyhal.

Szef rządu powiedział, że Ukraina została w pełni wyposażona w szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie ich wystarczająco dużo na cały 2022 rok.

Wśród osiągnięć wymienił systematyczną poprawę systemu ochrony zdrowia, znaczny wzrost wydatków na edukację oraz cyfryzację usług publicznych.

Według Szmyhala ogólny postęp we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej z UE na 2021 r. wzrósł do 61%. Ponadto Ukraina zawarła umowę o Wspólnym Obszarze Lotniczym, czyli o tzw. „bez wizy lotniczej”.

Premier podkreślił również, że Ukraina zakończyła 2021 rok z rekordowym w historii dolarowym PKB – prawie 200 miliardów dolarów. „Po raz pierwszy w historii niepodległości średnia pensja na Ukrainie wynosi 550 dolarów. W ciągu roku wzrosła o ponad 19%” – powiedział Szmyhal.

Zaznaczył, że w 2021 r. inwestycje zagraniczne w ciągu ostatnich 5 lat stały się rekordowe i wyniosły według Narodowego Banku ok. 6,5 mld USD. Budżet państwa w okresie styczeń-listopad został wykonany w 104%, a jego deficyt w ciągu 11 miesięcy wyniósł zaledwie 1,4% PKB. Jednocześnie wielkość eksportu w 2021 r. była trzecią co do wielkości od 1996 r.

Szef rządu nazwał uruchomienie rynku gruntów historycznym krokiem.

Szmyhal przypomniał też o antykryzysowych programach wsparcia gospodarki i biznesu, które stały się integralną częścią polityki gospodarczej rządu w 2021 roku. W szczególności w marcu miało miejsce uruchomienie programu przystępnych kredytów hipotecznych, w tym czasie zawarto już 1300 umów na kwotę ponad 1,1 mld UAH. Kapitał zakładowy Ukrfinżylia został podwyższony o 20 mld UAH. W ramach prezydenckiego programu „5-7-9” w ubiegłym roku wydano prawie 65 mld UAH dostępnych pożyczek, czyli trzykrotnie więcej niż w 2020 roku. W ramach programu gwarancji portfelowych państwa rozdysponowano około 7 miliardów hrywien. Ponad 30 tysięcy firm z różnych regionów i branż otrzymało tani zasób na rozwój i wsparcie własnego biznesu.

„Z inicjatywy prezydenta uruchomiliśmy też programy dopłat bezpośrednich i celowych dla małych i średnich przedsiębiorstw na łączną kwotę 15 mld UAH” – powiedział szef rządu.

prs


Źródło: Szczepienia, „bez wizy lotniczej” i PKB: premier podsumował wyniki roku

Może Ci się spodobać