Deszczyca uważa, że Polska nie musi oddzielać się „murem” od Ukrainy

Na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby budowania bariery na granicy polsko-ukraińskiej, podobnej do tej, którą Polska planuje zbudować na granicy z Białorusią – powiedział w wywiadzie dla Ukrinform ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

„Współpraca na poziomie służb granicznych obu krajów jest niezwykle aktywna, a kwestia masowej nielegalnej migracji z Ukrainy do Polski nie jest na porządku dziennym. Ukraina ma wystarczające możliwości zapobiegania nielegalnej migracji. Dlatego w tej chwili nie ma potrzeby budowania takiej bariery”- powiedział Deszczyca.

Przypomnijmy, lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, powiedział niedawno Gazecie Polskiej Codziennie, że Warszawa nie wyklucza zbudowania wysokiej bariery nie tylko na granicy polsko-białoruskiej, ale także na granicy z Ukrainą.

Polska i kraje bałtyckie oskarżyły Białoruś i Rosję o hybrydową agresję z wykorzystaniem sztucznego przepływu migracyjnego na granicy. W ciągu ostatnich 24 godzin, 30 grudnia odnotowano 23 przypadki nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez migrantów z Bliskiego Wschodu.

Od początku kryzysu w sierpniu ok. 40 tys. cudzoziemców z Bliskiego Wschodu i Afryki próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską.

Polska częściowo zamknęła przejścia graniczne na granicy z Białorusią, zbudowała tymczasowe ogrodzenia z drutu kolczastego. Do połowy przyszłego roku Warszawa planuje wybudować stałą barierę na granicy z Białorusią o długości prawie 200 km i wysokości ponad 5 metrów.

av


Źródło: Deszczyca uważa, że Polska nie musi oddzielać się „murem” od Ukrainy

Może Ci się spodobać