Deszczyca mówił o oczekiwaniach Ukrainy wobec przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 r.

Ukraina spodziewa się deeskalacji napięć na wschodzie i w pobliżu granic kraju podczas corocznego przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 roku – powiedział w wywiadzie dla Ukrinform ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

„Doceniamy, że jednym z priorytetów przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 r. jest rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego” – powiedział Deszczyca.

Wśród głównych oczekiwań strony ukraińskiej podczas przewodnictwa Polski w tej organizacji wymienił przede wszystkim wzmocnienie mandatu SMM OBWE na Ukrainie.

„Rozumiemy, że powinien istnieć konsensus między krajami OBWE w tej sprawie, a Rosja się na to nie zgodzi. Jednak ważne jest wypracowanie jasnych mechanizmów rozwiązywania sytuacji bezpieczeństwa w regionie” – powiedział ukraiński dyplomata.

Według niego Ukraina poruszy kwestię ochrony praw człowieka na tymczasowo okupowanych terytoriach (TOT) Ukrainy, sytuację ukraińskich więźniów politycznych, w tym Tatarów Krymskich.

„To są sprawy, którymi zajmuje się OBWE i oczekujemy, że Polska będzie je miała na uwadze i trzymała na odpowiednio wysokim poziomie” – powiedział Ambasador Ukrainy w RP.

Deszczyca poinformował, że strona ukraińska czeka na styczniową wizytę ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau na Ukrainie w charakterze przedstawiciela Przewodniczącego OBWE.

Ukraiński dyplomata zauważył, że bardzo ważnym zadaniem OBWE jest deeskalacja sytuacji wokół granic Ukrainy i zapobieżenie przekształceniu TOT Ukrainy w „zamrożone” jak te w Osetii Południowej, Abchazji czy Naddniestrzu.

Przypomnijmy, od 1 stycznia Polska stanie na czele dorocznego przewodnictwa OBWE. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau zapowiedział, że złoży jedną ze swoich pierwszych zagranicznych wizyt na Ukrainie jako przewodniczący OBWE.

av


Źródło: Deszczyca mówił o oczekiwaniach Ukrainy wobec przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 r.

Może Ci się spodobać