Zełenski pokonałby rywali w pierwszej turze wyborów prezydenckich

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie, urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski zdobyłby najwięcej głosów w pierwszej turze.

Świadczy o tym badanie przedstawione w Ukrinform przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa wraz z Fundacją „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, donosi Ukrinform.

Tak więc, według sondażu, 17,5% wszystkich respondentów lub 24% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze, oddałoby głos na Zełenskiego.

Na Petro Poroszenkę zamierza głosować odpowiednio 11% i 16%, na Julię Tymoszenko 8% i 10%, na Jurija Bojkę 7,5% i 9%, na Dmytro Razumkowa odpowiednio 7% i 9%., na Ihora Smeszko – odpowiednio 5 % i 6%, na Jewhenia Murajewa – odpowiednio 5% i 6%, na Wołodymyra Hrojsmana – odpowiednio 3,5% i 5%, na Serhija Prytułę – 2% i 3%, na Oleha Laszko – odpowiednio 2% i 2%, na Rusłana Koszułyńskiego – odpowiednio 1,5% i 2% dla Anatolija Hrycenko – odpowiednio 1% i 2% na Witalija Kliczko – odpowiednio 1% i 1%.

Według sondażu Zełenski i Poroszenko w przypadku rywalizacji wyborczej w drugiej turze otrzymaliby mniej więcej taką samą liczbę głosów – 23% wszystkich respondentów lub 50% tych, którzy wezmą udział w wyborach i zdecydują, na kogo głosować .

Jeśli Zełenski i Bojko przejdą do drugiej tury, na urzędującego prezydenta odda głos 26% wszystkich respondentów lub 63% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze,na Bojko – odpowiednio 17% i 37%.

Jeśli Zełenski i Razumkow przejdą do drugiej tury, na obecną głowę państwa zagłosuje 22% wszystkich badanych i 44% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze, a na Razumkowa – 30% i 56% odpowiednio.

Jeśli Zełenski i Tymoszenko przejdą do drugiej tury, na Zełenskiego oddałoby głos 24% wszystkich respondentów i 53,5% tych, którzy wezmą udział w wyborach i zdecydowali, na kogo zagłosować, a na Tymoszenko odpowiednio 22% i 46,5%.

Badanie zostało przeprowadzone przez Fundacją „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa wraz ze służbą socjologiczną Centrum Razumkowa w dniach 17-22 grudnia 2021 r. . Zastosowana była metoda wywiadów osobistych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W trakcie badania przeprowadzono 2018 wywiadów z osobami, którzy mieszkają we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i Donbasu). Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

av


Źródło: Zełenski pokonałby rywali w pierwszej turze wyborów prezydenckich

Może Ci się spodobać