Na Ukrainie bardzo staniały jabłka

W ciągu roku średnia cena jabłek spadła o 28% – do 13,09 UAH.

Agrocentrum informuje o tym bardziej szczegółowo.

Jak zaznaczono, w listopadzie tego roku jabłka kosztowały 13,09 UAH, podczas gdy w listopadzie ubiegłego roku – 18,17 UAH, więc cena jabłek w ciągu roku spadła o 28%, czyli o 5,08 UAH.

W ciągu miesiąca średnia cena jabłek spadła o 11,8% – z 14,84 UAH o 1,75 UAH.

Na rynkach hurtowych ceny jabłek wahają się od 5 do 12 UAH/kg, w zależności od odmiany.

„Na obecną sytuację cenową istotny wpływ miały rekordowe ceny jabłek na początku sezonu – w połowie lipca ukraińscy ogrodnicy sprzedawali pierwsze partie jabłek za 20-22 UAH/kg. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na sytuację cenową na rynku jabłekbyło opóźnienie sezonu jabłkowego średnio o 7-10 dni z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych w kraju. Odnotowujemy również, że w kwietniu i maju na Ukrainie odnotowano jednocześnie kilka fal przymrozków, co wpłynęło na zmniejszenie plonu brutto wczesnych odmian. Oczywiście straty w segmencie jabłek nie były tak duże jak w segmencie moreli i czereśni, jednak ukraińscy producenci z regionów centralnych i zachodnich poinformowali, że straty w plonach sięgnęły 20-30%” – głosi komunikat.

Najtaniej są sprzedawane jabłka Czempion, Gala, Ajder i Simirenko. Najdroższe odmiany to Mucu i Golden, od 10 do 12 UAH/kg.

prs


Źródło: Na Ukrainie bardzo staniały jabłka

Może Ci się spodobać