Operator GTS: Import gazu z Polski nie wpływa na ceny w Europie

LLC „Operator GTS Ukrainy” zaprzecza oświadczeniom prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina o dostawach rosyjskiego gazu przez Niemcy na Ukrainę przez Polskę, przez co wzrastają ceny spot w Europie.

Według Ukrinformu poinformowało o tym Centrum Komunikacji Strategicznej w odniesieniu do Operatora GTS.

W szczególności, jak zaznaczono w Dziale Komunikacji Korporacyjnej operatora, import z Polski na Ukrainę w całym 2021 roku wyniósł 77 mln metrów sześciennych gazu, czyli mniej niż dobowa zdolność tranzytowa przez Polskę do Niemiec (ok. 95 mln metrów sześciennych dziennie).

Łącznie tranzyt do Niemiec przez Polskę w 2021 roku wyniósł ponad 20 mld metrów sześciennych „Innymi słowy, wolumen importu z Polski na Ukrainę przez cały rok nie osiągnął nawet wielkości dobowej przepustowości tranzytowej do Niemiec przez Polskę” – podkreślił OGTS.

Co więcej, dodała spółka, dziś Ukraina może odbierać gaz ziemny z Polski tylko rewersem wirtualnym (czyli pod warunkiem dostępności przepływu gazu z Ukrainy do Polski). Oznacza to, że fizyczny przepływ między Polską a Niemcami nie ma wpływu na wielkość ani możliwości importu gazu na Ukrainę z Polski. Przez 24 dni grudnia wolumen importu gazu na Ukrainę z Polski wyniósł zaledwie 5,7 mln metrów sześciennych.

LLC zauważyła również, że do tej pory Gazprom prawie całkowicie wstrzymał tranzyt gazociągiem jamalskim. W szczególności wielkości niewykorzystanych przez Gazprom przepustowości gazociągu tranzytowego Jamał wyniosły w grudniu około 75-80%, w listopadzie 90%.

Polski operator GAZ-SYSTEM ISO regularnie oferuje rezerwację przepustowości gazociągu jamalskiego za pośrednictwem platformy https://www.gsaplatform.eu/. Według platformy jasne jest, że operator oferuje gwarantowane przepustowości tego gazociągu do rezerwacji, które jednak nie są zarezerwowane przez klientów, w szczególności przez Gazprom, wskazał OGTS.

Jak podawał Ukrinform, Putin poinformował dnia 23 grudnia, że ​​ceny gazu na europejskim rynku spot rosną, w szczególności za sprawą rewersowych dostaw gazu na Ukrainę – z Niemiec przez Polskę.

prs


Źródło: Operator GTS: Import gazu z Polski nie wpływa na ceny w Europie

Może Ci się spodobać