Obrońcy praw człowieka – strategicznym zadaniem Rosji jest zmiana składu ludności Krymu

Władze ukraińskie powinny zbadać sytuację demograficzną na Krymie, ponieważ Kreml podejmuje aktywne działania na rzecz zmiany populacji okupowanego półwyspu – powiedziała szefowa krymskiej grupy praw człowieka Olha Skrypnyk, donosi Ukrinform, powołując się na „Krym. Reali”.

„Strategicznym zadaniem Federacji Rosyjskiej jest zmiana składu ludności. W sensie fizycznym i świadomościowym. W większości jedną rzeczą, którą możemy zauważyć, jest ruch zmilitaryzowanej populacji. Mówimy o wojsku, a także o organach ścigania. Co więcej, ponieważ Rosja formalnie uważa to za swoje terytorium, przenoszą się już nie w ramach podróży służbowej, ale do stałej pracy, to znaczy przenoszą się z rodzinami. Jeśli mówimy o jednym człowieku, to faktycznie możemy pomnożyć przez trzy, bo on na przykład przyjeżdża z żoną i dzieckiem” – powiedziała Skrypnyk.

Powiedziała, że w Rosji istnieje propaganda i reklama, aby przenieść się na Krym.

„Ważnym trendem na tle tego wszystkiego jest to, że (Rosja – przyp. red.) w zasadzie stara się zniszczyć lub wyprzeć ludność proukraińską” – powiedziała obrońca praw człowieka.

Szefowa Krymskiej Grupy Praw Człowieka podkreśla, że ustawa o karaniu za zbrodnie wojenne pomaga w badaniu i naprawie sytuacji demograficznej na okupowanym Krymie. Została przyjęta w drugim czytaniu, ale od sześciu miesięcy pozostaje bez podpisu prezydenta.

Ustawa o zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy dotyczących wdrożenia międzynarodowego prawa karnego i humanitarnego (nr 2689) została uchwalona przez parlament w maju 2021 r., poparta przez 248 deputowanych, głównie członków partii „Sługa Narodu”. Autorem projektu jest obecny minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski. W czerwcu 2021 r. ustawa została przekazana Prezydentowi do podpisu, ale nie została jeszcze podpisana ani zwrócona do rewizji.

av


Źródło: Obrońcy praw człowieka - strategicznym zadaniem Rosji jest zmiana składu ludności Krymu

Może Ci się spodobać