Bojownicy nie przepuścili patrolu OBWE w okolicach Horliwki

Bojownicy rosyjskich sił okupacyjnych nie dopuścili patrolu SMM OBWE do przekroczenia linii kontaktu w okolicach Horliwki w kierunku terytorium kontrolowanego przez władze ukraińskie.

Jak donosi Ukrinform, zostało to odnotowane w raporcie operacyjnym Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE nr 49/2021.

„Po południu 26 grudnia w obwodzie donieckim uzbrojone grupy nie wpuściły obserwatorów na obszary kontrolowane przez rząd. Patrol Misji wyruszył z niekontrolowanych przez rząd obszarów obwodu ługańskiego” – czytamy w raporcie.

Do incydentu doszło o godzinie 11:23 w punkcie kontrolnym sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na północno-zachodnich obrzeżach Horliwki. Jeden z uzbrojonych bojowników uzasadnił zakaz „brakiem uprzedniego powiadomienia”.

Jednak SMM wcześniej zgłosiła swój zamiar „i zrobiła to w ramach tymczasowego środka grzecznościowego w związku z COVID-19”.

Obserwatorzy zauważają, że takie zakazy i opóźnienia „nie tylko ograniczają swobodę przemieszczania się SMM przez linię kontaktu, ale także utrudniają wsparcie logistyczne misji, które jest niezbędne dla jej skutecznego działania”.

Przypomnijmy, od listopada rosyjskie siły okupacyjne uniemożliwiają patrolom SMM OBWE przekroczenie linii kontaktu we wschodniej Ukrainie.

28 listopada urzędujący przewodniczący OBWE i sekretarz generalny organizacji wezwali rosyjskie siły zbrojne do natychmiastowego zniesienia wszelkich ograniczeń w poruszaniu się patroli SMM.

av


Źródło: Bojownicy nie przepuścili patrolu OBWE w okolicach Horliwki

Może Ci się spodobać