Tylko nasze członkostwo w UE i NATO będzie w stanie zmienić agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy – Jaceniuk

Aby zmieniła się polityka Rosji wobec Ukrainy i ustały jej wysiłki na rzecz przywrócenia Związku Radzieckiego, państwa bałtyckie muszą zrobić to, co zrobiły – stać się członkami UE i NATO – powiedział były premier, lider Frontu Ludowego Arsenij Jaceniuk na antenie telewizji „Ukraina 24”, informuje Ukrinform, powołując się na serwis prasowy partii.

Według Jaceniuka, nawet jeśli Władimir Putin nie będzie na Kremlu, „Rosja się nie zmieni: historia pokazuje, że Rosja zawsze prowadziła wobec Ukrainy jedną politykę – zniewolenie i podbój”.

„Zamiast Putina przyjdzie inny Putin. Może być innego wzrostu, innego rodzaju, ale jego myśli i działania będą takie same” – powiedział.

„Niestety nie wierzę w demokratyczną Rosję. Ich intencje były, są i będą takie same. Czy to Putin, czy inna osoba. Czy będą to jacyś użytkownicy Facebooka, czy inni użytkownicy Facebooka, polityka Rosji wobec Ukrainy się nie zmieni” – powiedział.

Aby ta polityka się zmieniła, podkreślił Jaceniuk, „to błędne koło musi zostać przerwane, a państwa bałtyckie muszą to zrobić raz na zawsze”. „Gdy tylko Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej i NATO, natychmiast podlegamy art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, w którym zagraniczne wojska naszych partnerów z NATO będą bronić Ukrainy. Dlatego jest to historyczna misja Ukrainy”.

Wcześniej wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna powiedziała Ukrinform, że Ukraina nadal dąży do przyszłego członkostwa w NATO i liczy na jasne sygnały ze strony Sojuszu, że mimo ostrych wypowiedzi Putina, stanowisko państw członkowskich na szczycie w Bukareszcie jest zjednoczone i niezachwiane.

Jak donosiły wcześniej „Ukraińskie Wiadomości”, Rosja domaga się, aby NATO formalnie wycofało swoją obietnicę przyłączenia się Ukrainy i Gruzji, złożoną na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku.

Wcześniej rosyjski prezydent Putin nazwał „nie do zaakceptowania” przystąpienie Ukrainy do NATO.

Z kolei prezydent USA Joe Biden w rozmowach z nim odrzucił żądanie gwarancji nieprzystąpienia Ukrainy do Sojuszu.

NATO stwierdza również, że Rosja nie ma prawa głosowania w sprawie członkostwa Ukrainy.

Kolejny szczyt NATO, poświęcony realizacji koncepcji NATO 2030 i adaptacji Sojuszu do współczesnych wyzwań, odbędzie się w Madrycie w dniach 29-30 czerwca przyszłego roku.

av


Źródło: Tylko nasze członkostwo w UE i NATO będzie w stanie zmienić agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy – Jaceniuk

Może Ci się spodobać