Szczyt Trójkąta Lubelskiego odbędzie się na Ukrainie 20 grudnia

Szczyt Trójkąta Lubelskiego na szczeblu prezydenckim odbędzie się 20 grudnia na Ukrainie -napisał na Twitterze szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP Jakub Kumoch – informuje Ukrinform.

„Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski spotkają się 20 grudnia na Ukrainie w ramach szczytu Trójkąta Lubelskiego, by rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie” – napisał Kumoch.

Zdaniem ministra Kancelarii Prezydenta RP wizyta prezydentów Polski i Litwy jest także „wyrazem poparcia dla Ukrainy w świetle rosyjskich nacisków i prowokacji”.

„Oba kraje wspierają euroatlantycką integrację Ukrainy” – powiedział Kumoch.

Jak poinformowano, 12 grudnia w Łucku koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego – wiceministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas – rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Ponadto strony omówiły harmonogram przyszłych kontaktów, podpisały Wspólny Plan Działania na rzecz Zwalczania Dezinformacji na lata 2022-2023 oraz uzgodniły dalsze kroki w celu realizacji Mapy Drogowej Współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Jak informowaliśmy, Trójkąt Lubelski jest platformą współpracy trójstronnej pomiędzy Republiką Litewską, Rzeczpospolitą Polską i Ukrainą, mającą na celu pogłębienie współpracy regionalnej w sferze bezpieczeństwa, gospodarczej i społeczno-humanitarnej.

Decyzję o utworzeniu Trójkąta Lubelskiego podjęli 28 lipca 2020 r. ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski Dmytro Kuleba, Linas Linkevičius i Jacek Czaputowicz, którzy podpisali Deklarację o utworzeniu nowego stowarzyszenia regionalnego.

av


Źródło: Szczyt Trójkąta Lubelskiego odbędzie się na Ukrainie 20 grudnia

Może Ci się spodobać