Koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie

Wiceministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie podczas spotkania w ramach Trójkąta Lubelskiego w Łucku – donosi służba prasowa MSZ, podaje Ukrinform.

Mykoła Toczycki, Marcin Przydacz i Mantas Adomenas szczegółowo omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie w warunkach kryzysu migracyjnego na granicach UE z Białorusią oraz eskalacji militarnej Rosji w pobliżu granicy państwowej i na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, współpracę z UE i NATO – aby skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym i zapobiec nowej fali rosyjskiej agresji na Ukrainę” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto strony omówiły harmonogram przyszłych kontaktów, podpisały Wspólny Plan Działania na rzecz Zwalczania Dezinformacji na lata 2022-2023 oraz uzgodniły dalsze kroki w celu realizacji Mapy Drogowej Współpracy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

MSZ podkreśliło, że spotkanie krajowych koordynatorów potwierdziło gotowość uczestników Trójkąta Lubelskiego do pogłębiania partnerstwa strategicznego, potwierdziło ich wspólne podejście do bezpieczeństwa regionalnego, zapotrzebowanie i perspektywy Trójkąta Lubelskiego w odpowiedzi na bieżące wyzwania i zagrożenia.

Jak informowaliśmy, Trójkąt Lubelski jest platformą współpracy trójstronnej pomiędzy Republiką Litewską, Rzeczpospolitą Polską i Ukrainą, mającą na celu pogłębienie współpracy regionalnej w sferze bezpieczeństwa, gospodarczej i społeczno-humanitarnej.

Decyzję o utworzeniu Trójkąta Lubelskiego podjęli 28 lipca 2020 r. ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski – Dmytro Kuleba, Linas Linkevičius i Jacek Czaputowicz, którzy podpisali Deklarację o utworzeniu nowego stowarzyszenia regionalnego.

Plan działań na rzecz dezinformacji Wspólnego Trójkąta Lubelskiego na lata 2022-2023 przewiduje przygotowywanie regularnych wspólnych raportów o wyzwaniach i zagrożeniach informacyjnych, opracowanie mechanizmu wspólnego reagowania na rosyjskie kampanie destabilizacyjne, wymianę doświadczeń oraz wzmocnienie instytucjonalnych zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym.

av


Źródło: Koordynatorzy Trójkąta Lubelskiego omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie

Może Ci się spodobać