Zełenski rozmawiał z Macronem o formacie normandzkim i bezpieczeństwie energetycznym

Prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Francji Emmanuel Macron rozmawiali o odblokowaniu formatu normandzkiego i Trójstronnej Grupie Kontraktowej.

Szef państwa ukraińskiego napisał o tym na Twitterze, informuje Ukrinform.

„Rozmawiałem z Emmanuelem Macronem o odblokowaniu formatu normandzkiego i pracy TGK. Uzgodniliśmy wspólne dalsze kroki” – napisał Zełenski.

Jak powiedział, rozmawiali też z francuskim liderem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i dywersyfikacji źródeł energii.

„Jestem wdzięczny prezydentowi Francji za pozytywną ocenę obecnych reform” – dodał prezydent.

Według Biura Prezydenta Ukrainy Macron ze swojej strony zwrócił uwagę na wyważone stanowisko Ukrainy na tle eskalacji militarnej ze strony Rosji.

Prezydent Francji wyraził poparcie dla ważnych inicjatyw Ukrainy w TGK, aby powrócić do pełnego zawieszenia broni, uwolnienia osób nielegalnie przetrzymywanych i otwarcia punktów kontrolnych.

Strony omówiły kwestie bezpieczeństwa energetycznego Europy, w szczególności negatywne skutki projektu Nord Stream-2.

Zełenski zauważył, że projekt ten stanowi szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego krajów europejskich.

Obaj prezydenci podkreślili znaczenie dywersyfikacji dostaw energii do Europy, w szczególności poprzez skroplony gaz ziemny.

Macron pochwalił wysiłki Zełenskiego na rzecz wdrożenia ważnych reform na Ukrainie i potwierdził gotowość strony francuskiej do udziału w tych staraniach.

Przywódcy zgodzili się na kontynuowanie rozmów w tych kwestiach podczas spotkania w Brukseli 15 grudnia.

Przypomnijmy, wcześniej szef Biura Prezydenta Andrij Jermak zapowiedział możliwość spotkania prezydentów Ukrainy i Francji oraz kanclerza Niemiec w przyszłym tygodniu w Brukseli.

av


Źródło: Zełenski rozmawiał z Macronem o formacie normandzkim i bezpieczeństwie energetycznym

Może Ci się spodobać