Stefanczuk o stosunkach ukraińsko-polskich – Musimy pragmatycznie budować naszą przyszłość

Relacje między Ukrainą a Polską można poprawić w sferze gospodarczej i infrastrukturalnej, a problemy historyczne należy rozwiązywać przez pryzmat budowania pragmatycznej przyszłości – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk w wywiadzie dla Ukrinform.

„Zawsze jestem niezadowolony tylko z aspektu ekonomicznego. We wszystkich innych kwestiach mamy absolutne zrozumienie lub podobną wizję. Istnieje szereg kwestii związanych ze stosunkami gospodarczymi, którymi należy się zająć. Przyczyni się to do wzrostu bilansu handlowego między naszymi krajami” – powiedział Stefanczuk.

Według niego istnieje duży potencjał współpracy gospodarczej między Kijowem a Warszawą. Zaznaczył, że dziś Polska jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Ukrainy na świecie (po Chinach – przyp. red.) i być może pod koniec roku handel między stronami wyniesie ponad 10 miliardów dolarów.

Marszałek Rady Najwyższej dodał, że między krajami nadal istnieją projekty infrastrukturalne, których realizacja może zostać wzmocniona.

„Powinniśmy traktować wszystkie kwestie historyczne z godnością, ale pragmatycznie budować naszą przyszłość” – powiedział.

W dniach 5-6 grudnia w Warszawie odbyła się XI sesja Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Ukrainy, Polski i Litwy. W zgromadzeniu wzięła udział delegacja parlamentarzystów ukraińskich na czele z marszałkiem Rady Najwyższej.

av


Źródło: Stefanczuk o stosunkach ukraińsko-polskich - Musimy pragmatycznie budować naszą przyszłość

Może Ci się spodobać