Ukraina i Chorwacja podpisały deklarację o europejskiej perspektywie

Ukraina i Chorwacja podpisały deklarację o europejskiej perspektywie Kijowa – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wspólnym oświadczeniu dla mediów z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, donosi korespondent Ukrinformu.

„Doceniam aktywną pozycję Zagrzebia we wspieraniu europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Ważne jest, aby dziś podpisać wspólną deklarację wspierającą europejską perspektywę Ukrainy” – powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że Chorwacja była szóstym krajem, który zademonstrował swoje stanowisko w tej sprawie.

Z kolei chorwacki rząd zauważył, że Zagrzeb wspiera europejskie aspiracje Kijowa.

„Podpisana dzisiaj deklaracja w sprawie poparcia Chorwacji dla europejskiej perspektywy Ukrainy jest czymś, co robimy w praktyce od wielu lat. Popieramy europejskie inicjatywy Ukrainy, wspieramy proces reform na Ukrainie i wierzymy, że jest to najlepszy sposób na poprawę jakości życia Ukraińców” – powiedział Plenković.

Wyraził także nadzieję, że wiele innych państw członkowskich UE pójdzie w ich ślady.

W swoim wystąpieniu premier Chorwacji przypomniał, że Ukraina była pierwszym państwem członkowskim ONZ, które 30 lat temu uznało niepodległość Chorwacji. „My w Chorwacji bardzo doceniamy i szanujemy ten fakt, jest to ważny warunek rozwoju naszych relacji” – powiedział.

Przypomnijmy, wcześniejsze deklaracje o europejskiej perspektywie Ukrainy podpisały Polska, Łotwa, Litwa, Estonia i Słowacja.

av


Źródło: Ukraina i Chorwacja podpisały deklarację o europejskiej perspektywie

Może Ci się spodobać