Chorwacja oferuje Ukrainie doświadczenie pokojowej reintegracji terytoriów okupowanych

Ukraina jest zainteresowana doświadczeniami Chorwacji w pokojowej reintegracji czasowo okupowanych terytoriów i powojennej odbudowie państwa – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wspólnym oświadczeniu dla mediów z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovićem, donosi korespondent Ukrinformu.

„Interesuje nas doświadczenie Chorwacji w pokojowej reintegracji terytoriów. I dzisiaj naprawdę bardzo szczegółowo rozmawialiśmy o tym z premierem i uzgodniliśmy plan działania grupy roboczej w celu przekazania chorwackich doświadczeń w pokojowej reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ten dokument zostanie podpisany w Brukseli 15 grudnia”- powiedział Zełenski.

Według chorwackiego premiera Andreja Plenkovića, doświadczenie reintegracji chorwackiego regionu Dunaju pokazało, jak tymczasowo integrować tymczasowo okupowane terytoria w sposób pokojowy, bez operacji wojskowych, ofiar i zniszczeń.

„Mamy wyjątkowe doświadczenie, które Chorwacja zdobyła jako członek UE w latach 90. I tutaj podkreślam, że mówimy o pokojowej reintegracji – chorwacki Dunaj to było wówczas jedyne okupowane terytorium Chorwacji. Stało się to z pomocą społeczności światowej. Moim zdaniem to doświadczenie jest niezwykle przydatne dla Ukrainy, biorąc pod uwagę, że obecnie posiada ona terytoria okupowane” – powiedział Plenković.

Premier Chorwacji zwrócił uwagę, że w 2016 roku, podczas jego pierwszej wizyty na Ukrainie, powstała grupa robocza, w ramach której chorwaccy eksperci dzielą się swoimi doświadczeniami ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami na temat pokojowej integracji terytoriów okupowanych.

Jednocześnie Plenković zwrócił uwagę, że oczywiście żadnego modelu nie można po prostu przenieść do innych realiów, dlatego konieczna jest jego adaptacja, m.in. w związku z negocjacjami w formacie mińskim i normandzkim.

Prezydent Zełenski podziękował także Chorwacji za nieustające poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a Plenkovićowi osobiście za przyłączenie się do założycieli Platformy Krymskiej w sierpniu tego roku.

Przypomnijmy, 8 grudnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Republiki Chorwacji Andrejem Plenkovićem. Również w tym dniu premier Denys Szmyhal spotkał się z premierem Chorwacji. Strony dyskutowały o pogłębieniu współpracy w handlu, gospodarce, turystyce, cyfryzacji i edukacji.

av


Źródło: Chorwacja oferuje Ukrainie doświadczenie pokojowej reintegracji terytoriów okupowanych

Może Ci się spodobać