Wywoławcze ceny gazu na ukraińskiej giełdzie w zeszłym tygodniu wzrosły o 27%

Ceny wywoławcze gazu ziemnego zasobu grudniowego na Ukraińskiej Giełdzie Energetycznej (UEB) w dniach 30 listopada – 3 grudnia 2021 roku wzrosły o 27,03%.

Według Ukrinformu jest to omawiane w przeglądzie rynku gazu ziemnego UEB.

„Ceny wywoławcze surowców energetycznych rosły przez cały tydzień. W rezultacie od piątku średnia cena wywoławcza gazu zasobu grudniowego była o 27,03% wyższa niż w poniedziałek” – głosi komunikat.

Tak więc dnia 30 listopada cena wywoławcza surowca w grudniu wynosiła 29,5 tysięcy hrywien za 1000 metrów szcześciennych, a dnia 3 grudnia już  37,5 tysięcy hrywien za 1000 metrów szcześciennych.

Łącznie w okresie od 30 listopada do 3 grudnia przetargi na zakup i sprzedaż gazu ziemnego złożyło 11 firm, m.in. Naftogaz Trading, Ukrspirt, Ukravtogaz, Kraft Energy. Na rynku długoterminowym sprzedano 3,992 mln metrów szcześciennych gazu ziemnego. Zrealizowano stanowiska dotyczące zasobów listopada i grudnia w GTS oraz stanowiska w podziemnych magazynach Ukrainy.

Na rynku krótkoterminowym zawarto 23 umowy na 790 tysięcy metrów szcześciennych gazu na rynku dnia bieżącego w systemie przesyłowym gazu i podziemnych magazynach.

UEB zauważył, że kraje europejskie nie mogą rozwiązać problemu małej ilości rezerw w magazynach gazu: na początku grudnia ich zapełnienie wynosiło około 70%. Odbiór „błękitnego paliwa” odbywa się ze wszystkich zakładów PMG związanych z Gazpromem w Europie Zachodniej i Środkowej. Wzrost zużycia paliw kopalnych jest dodatkowo napędzany problemami z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych.

Jak informowaliśmy, ceny wywoławcze gazu ziemnego (surowiec listopadowy) na Ukraińskiej Giełdzie Energii (UEB) w dniach 22-26 listopada 2021 roku wzrosły o 2,59%.

prs


Źródło: Wywoławcze ceny gazu na ukraińskiej giełdzie w zeszłym tygodniu wzrosły o 27%

Może Ci się spodobać