Biden uzgodnił stanowiska z europejskimi przywódcami przed rozmową z Putinem

Prezydent USA Joe Biden uzgodnił stanowisko z przywódcami Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i Francji przed rozmowami z Władimirem Putinem we wtorek.

Jak donosi Biały Dom, w poniedziałek odbyło się telefoniczne spotkanie pięciu przywódców państw zachodnich, informuje Ukrinform.

„Przywódcy dyskutowali o powszechnych obawach dotyczących nagromadzenia sił rosyjskich na granicach Ukrainy, a także o coraz ostrzejszej retoryce ze strony Rosji. Wezwali Rosję do deeskalacji napięć i zgodzili się, że wysiłki dyplomatyczne, zwłaszcza w „formacie normandzkim”, są jedynym sposobem rozwiązania konfliktu w Donbasie poprzez realizację Porozumień mińskich” – powiedział Biały Dom.

Ponadto przywódcy pięciu krajów podkreślili poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Uzgodniono, że ich zespoły będą ściśle współpracować, w tym w porozumieniu z sojusznikami NATO i partnerami z UE, w zakresie skoordynowanego i kompleksowego podejścia” – czytamy w oświadczeniu.

Według informacji z Pałacu Elizejskiego przywódcy 5 państw podzielali poglądy na temat narastających napięć między Rosją a Ukrainą. Wyrazili swoje zaangażowanie na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w Europie i przypomnieli, że Rosja powinna wznowić rozmowy z Ukrainą w ramach „Czwórki Normandzskiej” pod auspicjami Francji i Niemiec.

Przypomnijmy, we wtorek 7 grudnia mają się odbyć rozmowy między prezydentami Stanów Zjednoczonych i Rosji w formacie bezpiecznej komunikacji wideo. W tym kontekście Biały Dom powiedział, że przed rozmową z Putinem prezydent Joe Biden uzgodni swoje stanowisko z kluczowymi sojusznikami w Europie.

av


Źródło: Biden uzgodnił stanowiska z europejskimi przywódcami przed rozmową z Putinem

Może Ci się spodobać