Ukraina otrzyma od UE 1,4 mln euro na rozwój granicy państwowej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy otrzyma z Unii Europejskiej 1,4 mln euro na rozwój granicy państwowej.

Według Ukrinformu, powołując się na służbę prasową MSW, zgodzili się na to minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrsk i szef delegacji UE na Ukrainę Matti Maasikas.

„Biorąc pod uwagę dzisiejsze wyzwania, MSW proponuje rozważenie możliwości redystrybucji części budżetu drugiej fazy wspólnego projektu EU4IBM na pilną rozbudowę ukraińsko-białoruskiego odcinka granicy i zwiększenie możliwości Państwowej Służby Granicznej” – powiedział Monastyrski.

Z kolei Maasikas zapewnił, że Ukraina może liczyć już na 1,4 mln euro, a w ciągu kilku miesięcy europejscy partnerzy zgodzą się na znaczne zwiększenie tej kwoty.

Szef resortu zauważył, że w związku z zaostrzeniem się sytuacji na granicach UE i Republiki Białorusi, a także otwartą demonstracją agresywnych zamiarów ze strony wschodnich i północnych sąsiadów, Ukraina jest zainteresowana rozszerzeniem współpracy z UE w kwestiach bezpieczeństwa. W tym sensie strona ukraińska jest zainteresowana udziałem w spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE, które odbędzie się w dnaich 9-10 grudnia w Brukseli.

Monastyrski zapewnił Maasikasa, że ​​Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nadal jasno i konsekwentnie wdraża Strategię Zintegrowanego Zarządzania Granicami oraz zapewnia realizację Umowy stowarzyszeniowej z UE oraz ściśle przestrzega kryteriów ruchu bezwizowego z UE.

Jak podawał Ukrinform, budżet państwa na 2022 rok przewiduje 17 mld hrywien na rozbudowę granicy państwowej – to de facto sfinansuje rozbudowę infrastruktury granicznej z Federacją Rosyjską i Białorusią.

prs


Źródło: Ukraina otrzyma od UE 1,4 mln euro na rozwój granicy państwowej

Może Ci się spodobać