Agresja Rosji na Ukrainę oznacza koniec Nord Stream 2 – eurodeputowany

Rosja zapłaci wysoką cenę, w tym zatrzymanie nowego gazociągu, jeśli odważy się na eskalację z Ukrainą – powiedział lider grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”, opublikowanym 5 grudnia, donosi Ukrinform.

Niemiecki polityk z zadowoleniem przyjął kurs NATO, który dał do zrozumienia Rosji, że „działania przeciwko Ukrainie będą miały wysoką cenę”.

Weber uważa, że za kwestię ceny odpowiadają również Niemcy i ich przyszły rząd federalny.

„Jeśli Putinowi uda się użyć broni, będzie to oznaczać koniec gazociągu Nord Stream-2” – powiedział. Uważa, że rządząca koalicja powinna była wyraźnie zadeklarować, że w tym przypadku „oddanie do eksploatacji (rurociągu) będzie niemożliwym”.

Eurodeputowany nazwał sytuację bardzo niepokojącą i „testem dla NATO i zachodniej wspólnoty wartości”.

W piątek ukraiński rząd ogłosił możliwy atak wojsk rosyjskich pod koniec stycznia. Powołując się w sobotę na wywiad amerykański, Washington Post poinformował również o możliwości ataku z udziałem 100 batalionów jednostek taktycznych liczących około 175 000 osób, w tym czołgów, artylerii i sprzętu. Tymczasem Kreml zaprzeczył planom ataku i obwiniał Zachód za umożliwienie Ukrainie uzbrajania się militarnie.

Tymczasem Biały Dom potwierdził plany przeprowadzenia we wtorek wideorozmowy między dwoma prezydentami Joe Bidenem i Władimirem Putinem.

av


Źródło: Agresja Rosji na Ukrainę oznacza koniec Nord Stream 2 – eurodeputowany

Może Ci się spodobać