Rosji wyraźnie wskazano na konsekwencje operacji wojskowej przeciwko Ukrainie – Kuleba

Rosji bardzo jasno dano do zrozumienia wszystkimi kanałami, jakie konsekwencje będzie dla niej miała operacja wojskowa przeciwko Ukrainie – napisał na Facebooku Dmytro Kuleba, donosi Ukrinform.

„Zapewniam, że właśnie teraz w różnych stolicach dyplomatycznych toczy się bardzo konkretna i bardzo merytoryczna rozmowa o konkretnych środkach i konkretnych sankcjach gospodarczych, które zostaną zawarte w pakiecie powstrzymującym Rosję. Głównym tematem tych dwóch dni – wczoraj w Rydze i dziś w Sztokholmie – jest rozmowa o tym, co dokładnie zrobi każdy partner, każda organizacja partnerska w sytuacji, gdy Federacja Rosyjska zdecyduje się uciec się do scenariusza militarnego” – napisał Kuleba.

Dodał, że teraz zadaniem jest wspólne doprowadzenie tej pracy do skutecznego i czytelnego rezultatu.

„Ale teraz najważniejsze jest to, co widzi Rosja, a jest Ona bardzo wyraźnie poinformowana o tym, co się dzieje, jakie kwestie są omawiane. A wszystko to jest dla nich bardzo wyraźnym sygnałem, że powinni pomyśleć dwa, a nawet trzy razy, zanim podejmą jakąkolwiek decyzję o charakterze wojskowym” – podkreślił minister spraw zagranicznych.

Według niego, rozwój pakietu powstrzymującego dla Rosji przebiega zgodnie z planem i jest prowadzony w trzech kierunkach. „Pierwszym jest jasne zakomunikowanie Rosji wszystkimi kanałami, otwartymi i zamkniętymi, że operacja wojskowa na Ukrainie będzie miała dla niej nieodwracalne konsekwencje. Drugi to opracowanie pakietu sankcji, które zostaną zastosowane natychmiast, jeśli Rosja rozpocznie operację wojskową. Sankcje te będą dla niej bardzo trudne ekonomicznie. A po trzecie pogłębienie współpracy wojskowo-technicznej z Ukrainą w celu wzmocnienia naszych zdolności obronnych” – napisał Kuleba.

Zapewnił, że odnośnie wszystkich tych kierunków strona ukraińska bardzo wyraźnie współpracuje z partnerami. A decyzja UE o przystąpieniu Ukrainy do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, w ramach którego nasz kraj otrzyma 31 mln euro, jest konkretnym efektem tej pracy.

av


Źródło: Rosji wyraźnie wskazano na konsekwencje operacji wojskowej przeciwko Ukrainie – Kuleba

Może Ci się spodobać