Polska podczas przewodnictwa w OBWE będzie nalegać na realizację Porozumień mińskich

Podczas przyszłego przewodnictwa Polski w OBWE Warszawa skupi się na sytuacji na wschodzie Ukrainy – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz, informuje Ukrinform powołując się na TVP.INFO .

„Zwrócimy szczególną uwagę na konflikt rosyjsko-ukraiński. Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE na Ukrainie to jedyna forma obecności społeczności międzynarodowej w strefie konfliktu” – powiedział Przydacz.

Według niego, dzięki własnym inicjatywom, a także działaniom Specjalnego Przedstawiciela Urzędującego Przewodniczącego OBWE na Ukrainie i TGK, Polska zamierza „nalegać na realizację Porozumień mińskich przez strony konfliktu.”

Przydacz przyznał, że Polska nie dokona „rewolucyjnych” zmian w obecnych formatach negocjacyjnych, ale będzie starała się je wspierać. Według niego Warszawa nie ma złudzeń: w OBWE podstawowe zasady tej organizacji są brutalnie łamane, czego dowodem jest aneksja Krymu i okupacja Gruzji.

Zdaniem dyplomaty, Polska zamierza wykorzystać metodę „małych kroków” do poprawy sytuacji ludności i zmniejszenia napięć w rejonach kryzysowych.

Przydacz poinformował również, że polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau złoży szereg wizyt w kluczowych krajach Europy Wschodniej przed polskim przewodnictwem w OBWE.

Przypomnijmy, coroczne przewodnictwo w OBWE 1 stycznia 2022 obejmie Polska.

av


Źródło: Polska podczas przewodnictwa w OBWE będzie nalegać na realizację Porozumień mińskich

Może Ci się spodobać