Ministerstwo Obrony będzie miało największy budżet w historii niepodległej Ukrainy – Reznikow

W 2022 roku budżet MON będzie największy w historii niepodległej Ukrainy – powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej podczas godzinnych pytań do rządu, relacjonuje korespondent Ukrinformu.

„Dziękuję parlamentowi za uwzględnienie propozycji MON do drugiego czytania budżetu państwa. Wydatki wzrosły o 2,5 mld UAH w stosunku do pierwszego czytania. To zagwarantuje ludziom równomierną wypłatę pieniędzy i pewien wzrost. Razem z gwarancjami państwowymi kwota środków dla Ministerstwa Obrony wyniesie ponad 148 mld UAH. To największy budżet Ministerstwa Obrony w historii niepodległej Ukrainy” – powiedział minister obrony.

Podkreślił, że resort pracuje nad zwiększeniem wsparcia finansowego dla żołnierzy, co nastąpi jednocześnie ze zmianą podejścia do pracy kadrowej: „Podstawowa stawka wsparcia finansowego będzie powiązana ze stopniem wojskowym. Jednocześnie zostaną poddane przeglądowi kategorie sztabowe, aby porucznicy lub kapitanowie nie musieli pracować jako pułkownicy. Stopniowo będziemy zwiększać pensje, aby zarobki wojska były konkurencyjne w całej gospodarce. Celem jest sprawiedliwy, przejrzysty system, który przyciągnie najlepszych” – podkreślił Reznikow.

Urzędnik zaznaczył również, że jednym z priorytetowych działań jest zbudowanie efektywnego przejrzystego systemu zamówień: „Planujemy stworzyć odpowiednik Agencji Wsparcia i Zaopatrzenia NATO (NSPA) w Ministerstwie Obrony. Strukturalnie będzie zawierał on część, która będzie dostarczać towary i usługi do celów obronnych. A także tą część, która będzie odpowiedzialna za zapewnienie – żywności, opału, czy wsparcia materialnego” – podkreślił Reznikow.

av


Źródło: Ministerstwo Obrony będzie miało największy budżet w historii niepodległej Ukrainy – Reznikow

Może Ci się spodobać