W rękach Putina leży nie „klucz do pokoju”, ale karabin maszynowy do wojny – Jaceniuk

W rękach Putina leży nie „klucz do pokoju”, ale karabin maszynowy do wojny – Jaceniuk

Obecna polityka Kremla jest skierowana nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko całemu demokratycznemu światu, dlatego Kijów i jego zachodni partnerzy muszą wytyczyć „czerwone linie” dla Rosji, aby zapobiec wojnie – podkreślił podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa jego przewodniczący, premier Ukrainy w latach 2014-2016 Arsenij Jaceniuk, donosi korespondent Ukrinform.

Polityk podkreślił, że w 2014 roku Putin dał jasno do zrozumienia, że nie ma dla niego żadnych linii i prawa międzynarodowego: „Ma zadanie. Zadanie odbudowy Związku Radzieckiego”.

A od 2014 roku, zauważył Jaceniuk, rosyjskie zagrożenie tylko rośnie.

Często pojawiają się zarzuty, że klucz do pokoju na Ukrainie leży na Kremlu i jest w rękach Władimira Putina. Zdecydowanie nie zgadzam się z tą tezą. W rękach Władimira Putina nie jest „klucz do pokoju”, w rękach Władimira Putina – karabin maszynowy do wojny: przeciwko Ukrainie, przeciwko Europie, karabin maszynowy do wojny z całym demokratycznym światem zachodnim” – powiedział Jaceniuk.

Według niego, dlatego Putin nie ma prawa wyznaczać „czerwonych linii”.

Uważam, że Ukraina i nasi zachodni partnerzy muszą wyraźnie nakreślić „czerwone linie”, których Rosja Putina nie może przekroczyć w żadnych okolicznościach. Naszą „czerwoną linią” w stosunkach z Rosją i Putinem jest linia naszej granicy państwowej. Ta linia powinna przechodzić przez terytorium, na którym jest Krym, Donieck i Ługańsk, które są integralną częścią państwa ukraińskiego”- powiedział Jaceniuk.

Przypomniał, że w referendum 1991 r. za niepodległością Ukrainy głosowało 54% obywateli Krymu, 57% w Sewastopolu, a 83% w Ługańsku i Doniecku.

„Te liczby są odpowiedzią na pytanie, czy Krym, Sewastopol, Donieck i Ługańsk są ukraińskimi: tak, są i będą” – powiedział Jaceniuk.

Kijowskie Forum Bezpieczeństwa zostało powołane przez Fundację Arsenija Jaceniuka „Otwarta Ukraina” w 2007 roku i jest corocznym wydarzeniem, dyskusją na wysokim szczeblu na temat aktualnych zagadnień bezpieczeństwa narodowego.

av


Źródło: W rękach Putina leży nie „klucz do pokoju”, ale karabin maszynowy do wojny – Jaceniuk

Może Ci się spodobać