Rosja przygotowuje zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową przeciwko Ukrainie wg scenariusza z 2014 roku – Blinken

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone oznakami przygotowań Rosji do agresywnych działań przeciwko Ukrainie wg scenariusza z 2014 roku – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken na konferencji prasowej po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Rydze, donosi korespondent Ukrinform.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni oznakami, że Rosja ma plany agresywnych działań przeciwko Ukrainie, pracuje nad destabilizacją kraju od wewnątrz i przygotowuje operację wojskową na dużą skalę. Taki scenariusz widzieliśmy wcześniej, w 2014 roku, kiedy Rosja najechała Ukrainę” – powiedział szef Departamentu Stanu USA.

Zaznaczył, że podobnie jak przed atakiem na Ukrainę w 2014 roku, Rosja znacząco wzmocniła swoje wojska na granicach. Jednocześnie Moskwa prowadzi aktywną kampanię dezinformacyjną, aby przedstawiać Ukrainę jako agresora i uzasadniać przygotowywane działania militarne.

Według Blinken, w ciągu ostatnich tygodni nastąpił masowy wzrost – ponad 10 razy – działań na portalach społecznościowych promujących antyukraińską propagandę. Zbliża się do poziomu ostatnio widzianego w 2014 roku, co zakończyło się militarną agresją Rosji na Ukrainę” – powiedział amerykański dyplomata.

„Nie wiemy, czy prezydent Putin zdecydował się na inwazję. Wiemy jednak, że przygotował wszystko tak, by zrobić to w krótkim czasie, jeśli tak zechce. Dlatego pomimo niepewności co do intencji i czasu, musimy być gotowi na wszystkie możliwe opcje na wypadek sytuacji kryzysowych i musimy zrobić wszystko, aby Rosja zmieniła kurs” – powiedział Blinken.

Przypomnijmy, od 30 listopada do 1 grudnia w Rydze odbywało się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO, na którym omawiano obecną sytuację bezpieczeństwa i przygotowania do kolejnego szczytu Sojuszu w Madrycie. Do wzięcia w nim udziału zaproszono także szefów MSZ Ukrainy i Gruzji.

Jens Stoltenberg powiedział, że ministrów spraw zagranicznych NATO łączy fakt, że jakakolwiek dalsza agresja na Ukrainę miałaby dla Rosji wysokie koszty, poważne konsekwencje polityczne i gospodarcze.

av


Źródło: Rosja przygotowuje zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową przeciwko Ukrainie wg scenariusza z 2014 roku – Blinken

Może Ci się spodobać