Pentagon mówi o zwiększeniu liczebności wojsk rosyjskich wokół Ukrainy

Stany Zjednoczone nadal monitorują przemieszczanie się wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą, a także rejestrują wzrost ich liczebności – powiedział w poniedziałek podczas briefingu w Pentagonie rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby, donosi korespondent Ukrinform.

„W dalszym ciągu z dużym niepokojem obserwujemy przemieszczanie się rosyjskich jednostek wojskowych w pobliżu granicy z Ukrainą” – powiedział rzecznik Departamentu Obrony USA.

Poproszony o wyjaśnienie szacunków Pentagonu co do wielkości sił rosyjskich, Kirby powiedział, że nie poda obecnie konkretnych liczb, ale powiedział, że nadal rosną.

„Obserwujemy to uważnie, a jeśli chodzi o liczby, nie podałbym szacunków z tej trybuny, co dokładnie widzimy. Ale mogę powiedzieć, że nadal widzimy ruch, nadal obserwujemy wzrost ich sił” – powiedział rzecznik Pentagonu.

Kirby podkreślił, że siły rosyjskie w pobliżu granicy z Ukrainą mają połączoną strukturę: „Mam na myśli to, że jednostki różnych rodzajów wojsk nadal są skoncentrowane w pobliżu granicy z Ukrainą”.

W związku z tym po raz kolejny wezwał rosyjskie kierownictwo do „bardziej przejrzystego” działania i zamiarów sił rosyjskich. Kirby podkreślił też, że wszelkie kroki podjęte przez Rosję w celu eskalacji wywołałyby poważne nastawienie ze strony Stanów Zjednoczonych, sojuszników i partnerów.

Przypomnijmy, strona ukraińska szacuje, że Rosja skoncentrowała około 40 batalionowych grup taktycznych i 115 000 żołnierzy w pobliżu granic Ukrainy, w tym na tymczasowo okupowanych terytoriach Krymu oraz w obwodach donieckim i ługańskim.

av


Źródło: Pentagon mówi o zwiększeniu liczebności wojsk rosyjskich wokół Ukrainy

Może Ci się spodobać