Zełenski jest na czele rankingu prezydenckiego, a „Sługa Narodu” – parlamentarnego

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie, obecnego szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego poparłoby 17% ankietowanych Ukraińców, a w wyborach parlamentarnych 15% respondentów głosowałoby na „Sługę Narodu”.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa, donosi Ukrinform.

„Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie, W. Zełenski zdobyłby najwięcej głosów w pierwszej turze (17% wśród wszystkich respondentów lub 25% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze)” – napisano w oświadczeniu.

11% i 17,5% ankietowanych zamierza głosować na lidera partii „Solidarność Europejska” Petro Poroszenkę, na współprzewodniczącego partii „Platforma Opozycyjna – Za Życie” Jurija Bojko – odpowiednio 8% i 11%, na lider „Batkiwszczyny” Julię Tymoszenko – odpowiednio 7% i 9%, na byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa – 5,5% i 7,5%, a na lidera partii „Siła i Honor” Ihora Smeszko – odpowiednio 4% i 5%.

Na lidera partii „Nasi” Jewhena Murajewa zamierza głosować 4% i 5%, na lidera „Ukraińskiej strategii Hrojsmana” Wołodymyra Hrojsmana – odpowiednio 3,5% i 5%, na Oleha Laszko – odpowiednio 2,5% i 3% dla lidera partii lidera partii „Pozycja Obywatelska” Anatolija Hrycenko – odpowiednio 2% i 3%, na działacza politycznego i publicznego Serhija Prytułę – odpowiednio 2% i 2%, na jednego z liderów „Swobody” Rusłana Koszułyńskiego – odpowiednio 1% i 2%, a na mera Kijowa Witalija Kliczko – odpowiednio 1% i 1%.

W przypadku rywalizacji wyborczej w drugiej turze z Poroszenką Zełenski otrzymałby 25,7% głosów wszystkich respondentów lub 54% głosów tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali na kogo głosować, a Poroszenko – 21,9 i 46%.

Jeśli Zełenski i Bojko pójdą do drugiej tury, to 28,6% wszystkich respondentów lub 66,3% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze, oddałoby głos na urzędującego prezydenta, a odpowiednio 17,3% i 33,7% na Bojko.

Jeśli Zełenski i Razumkow pójdą do drugiej tury, na Zełenskiego zagłosuje 23,3% wszystkich badanych lub 49,6% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze, a odpowiednio 25,1% i 50,4% na Razumkowa.

Jeśli w najbliższym czasie odbędą się wybory do Rady Najwyższej, największe poparcie uzyskałaby partia „Sługa Narodu” –zagłosuje na nią 15% wszystkich respondentów lub 23% tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali, na którą partię zagłosują.

„Sługa Narodu”, „Platforma Opozycyjna – Za Życie”, „Solidarność Europejska”, „Batkiwszczyna” i „Partia Radykalna Oleha Laszko.”

12% i 19% respondentów jest gotowych głosować na partię „Solidarność Europejska”, odpowiednio 9% i 13% na partię „Platforma Opozycyjna – Za Życie”, odpowiednio 7% i 9% na partię „Batkiwszczyna”, a na partię Dmytro Razumkowa – odpowiednio 5 % i 7%.

Partia „Siła i Honor” uzyskałaby odpowiednio 4% i 6%, partia „Ukraińska Strategia Hrojsmana” – 3% i 4%, partia „Nasi” – 3% i 4%, „Swoboda” – 2% i 3,5%, „Partia Radykalna Oleha Laszko” – 2,5% i 3%, „Partia Serhija Prytuły” – odpowiednio 2% i 2%, partia “Pozycja Obywatelska” – 1% i 1,5%, partia UDAR – odpowiednio 1% i 1%, partia Szarija – odpowiednio 1% i 1%, a każda z pozostałych sił politycznych – mniej niż 1% wyborców.

Badanie zostało przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa od 11 do 17 listopada 2021 r. metodą wywiadów osobistych (face-to-face) w miejscu zamieszkania respondentów. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. Próba nie obejmuje terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu, niektórych części obwodu donieckiego i obwodu ługańskiego. W trakcie badania przeprowadzono 2018 wywiadów. Błąd statystyczny badania nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

av


Źródło: Zełenski jest na czele rankingu prezydenckiego, a „Sługa Narodu” – parlamentarnego

Może Ci się spodobać