Swiridenko: Poprawa wskaźników makroekonomicznych to pozytywny sygnał dla inwestorów

Ukraina kończy 2021 rok z najwyższym w historii PKB denominowanym w dolarach (szacowanym na 195 miliardów dolarów).

Jak zauważyła na Facebooku pierwsza wicepremier – minister gospodarki Julia Swiridenko, poprawa wskaźników makroekonomicznych jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów – informuje Ukrinform.

„Wczoraj wraz z ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą odbyliśmy spotkanie online z przedstawicielami największych międzynarodowych firm inwestycyjnych i funduszy inwestujących na Ukrainie. Rozmawialiśmy o stabilności gospodarki i odporności Ukrainy na zagrożenia zewnętrzne. Poinformowaliśmy inwestorów o stopniowej poprawie naszych wskaźników makroekonomicznych i prognoz na nadchodzący rok. Naszym celem jest zapewnienie niezmienności głównych wskaźników: wzrostu PKB, wzrostu rezerw walutowych, ograniczenia inflacji w dopuszczalnych granicach. Dążymy do doprowadzenia klimatu biznesowego na Ukrainie do najlepszych światowych standardów , “powiedziała.

Według Swiridenko „dobrą wiadomością jest to, że Ukraina kończy 2021 rok z najwyższym w całej swojej historii PKB denominowanym w dolarach (około 195 miliardów dolarów).”

„W przyszłym roku planujemy osiągnąć wysokie tempo wzrostu produktu krajowego brutto dzięki uruchomieniu szeregu programów. W szczególności termomodernizacja budynków mieszkalnych na dużą skalę, kompleksowa renowacja systemów nawadniających na południu Ukrainy, masowe tanie kredyty hipoteczne, aktywne finansowanie eksporterów w celu dalszego zwiększenia eksportu” – dodała minister.

Podkreśliła też, że oczywiście najbardziej interesuje inwestorów zagranicznych kwestia bezpieczeństwa granic.

„Ołeksij Reznikow powiedział, że w rzeczywistości sytuacja jest dość stabilna, o czym świadczą również jego osobiste regularne wyjazdy na tereny przygraniczne. Dmytro Kuleba zauważył, że intensywne próby rosyjskiej dezinformacji, aby zaszkodzić naszemu państwu, w szczególności jego gospodarce i atrakcyjności inwestycyjnej, nie odniosły sukcesu i zapewnił, że dyplomaci dokładają wszelkich starań, aby

kształtować pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą” – powiedziała Swiridenko.

Podkreśliła, że ​​bezpośrednia, regularna, szczera komunikacja z inwestorami krajowymi i zagranicznymi jest najlepszą opozycją wobec wojny hybrydowej. „Będziemy regularnie odbywać takie spotkania” – podsumowała I wicepremier – minister gospodarki.

Jak podawał Ukrinform, według oceny operacyjnej Państwowej Służby Statystycznej, produkt krajowy brutto (PKB) Ukrainy w trzecim kwartale 2021 roku wzrósł o 2,4% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku. Produkcja przemysłowa na Ukrainie w październiku 2021 roku wzrosła o 1,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

prs


Źródło: Swiridenko: Poprawa wskaźników makroekonomicznych to pozytywny sygnał dla inwestorów

Może Ci się spodobać