Maraton prasowy prezydenta trwał ponad 5 godzin

Maraton prasowy „30 pytań do Prezydenta Ukrainy” z udziałem Wołodymyra Zełenskiego trwał 5 godzin 26 minut – donosi korespondent Ukrinform.

Organizatorzy zaplanowali, że impreza, która rozpoczęła się o godzinie 12:00, potrwa trzy godziny. Ponieważ każdy z dziennikarzy miał okazję zadać Zełenskiemu pytanie i uzyskać odpowiedź od prezydenta, zajęło to więcej czasu.

Poruszono wiele tematów aktualnych i ważnych społecznie. Wśród nich: reformy na Ukrainie, sytuacja na wschodzie kraju i osiągnięcie pokoju, bezpieczeństwo energetyczne i kwestie taryfowe, stabilność gospodarcza, polityka kadrowa.

Szef państwa skomentował także operację specjalną zatrzymania bojowników rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner.

Ponadto Zełenski zapewnił, że zdecyduje ze społeczeństwem i rodziną, czy kandydować na drugą kadencję prezydencką, ale w przypadku wywierania na niego silnej presji będzie walczył do końca.

Generalnie głowa państwa musiał odpowiedzieć na wiele dotkliwych pytań. Zdarzały się przypadki, kiedy dochodziło do słownych bójek między nim a dziennikarzami, na przykład z Jurijem Butusowem. Zełenski powiedział, że dziennikarz rozpowszechniał poufne informacje, które zagrażały życiu ludzi, a Butusow oskarżył głowę państwa o rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Jak informowaliśmy, ze względu na trudną sytuację epidemiczną w kraju oraz biorąc pod uwagę doświadczenia poprzednich maratonów prasowych, do udziału w tegorocznej imprezie zaproszono dziennikarzy z 30 czołowych mediów krajowych i międzynarodowych.

W czwartek rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow opublikował listę zaproszonych mediów. W jej skład wchodziły środki masowego przekazu: Liga.net, RBK Ukraine, Kanał 24, „Swoboda słowa Sawika Szustera”, „Ukrainian News”, „Interfax Ukraine”, „Obozrevatel”, „1+1”, „5 Kanał”, „Reuters”, „Deutsche Welle”, „Dom”, „UNIAN”, „Ukrinform”, TRK „Ukraina”, AFP, „Censor.net”, „Bloomberg”, „Radio Svoboda”, „KP na Ukrainie”, „Ukraińska Prawda”, „Babel”, STB, „Focus”, „Korespondent” , „НВ”, „Inter”, „Forbes Ukraina”, ICTV, „LB.ua”, „UA: Perszyj”, BBC.

W październiku 2019 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził 14-godzinny maraton prasowy. Na wydarzenie akredytowało się około 300 przedstawicieli mediów.

Wtedy głowa państwa pobił rekord świata – „najdłuższą konferencję prasową”. Rekord został zapisany przez przedstawiciela Krajowego Rejestru Rekordów i przekazany Zełenskiemu.

av


Źródło: Maraton prasowy prezydenta trwał ponad 5 godzin

Może Ci się spodobać