W ciągu 30 lat Ukraina przetransportowała do krajów europejskich ponad trzy biliony metrów sześciennych gazu

W ciągu 30 lat Ukraina przetransportowała ponad trzy biliony metrów sześciennych gazu do krajów europejskich, co odpowiada faktycznemu rocznemu zużyciu błękitnego paliwa przez wszystkie kraje świata.

Według Ukrinformu poinformował o tym serwis prasowy LLC “Operator GTS Ukrainy”.

„Ciągły tranzyt do Europy przez nasze GTS był i pozostaje przykładem udanej współpracy z partnerami i gwarancją długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Naszym celem jest kontynuacja tych prac na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy” – odnotowano w spółce przesyłowej gazu.

OGTSU zauważyła, że ​​Ukraina zawsze w pełni wypełniała swoje zobowiązania w zakresie tranzytu błękitnego paliwa do europejskich konsumentów, nawet w okresach bezpośredniej presji politycznej ze strony Federacji Rosyjskiej na początku 2009 roku i agresji wojskowej.

Jak podawał Ukrinform, bazując na podstawie wyników aukcji przydziału przepustowości, rosyjski Gazprom nie planuje zwiększenia dostaw gazu do Unii Europejskiej co najmniej do drugiego kwartału 2022 roku. Maksymalny planowany do tranzytu wolumen to 109 mln dziennie (40 mld metrów sześciennych rocznie).

Ukraina jest gotowa zapewnić tranzyt dodatkowych ilości gazu do UE. Tranzyt 2 lata temu wynosił 277 mln metrów sześciennych dziennie, czyli 2,7 razy więcej niż obecnie.

Obecna umowa tranzytowa między NAK Naftogaz Ukrainy a rosyjskim Gazpromem została zawarta pod koniec 2019 roku na okres pięciu lat. Przewidywała rezerwację przez Gazprom przepustowości tranzytowych w wysokości 65 mld metrów sześciennych (178 mln metrów sześciennych dziennie) w 2020 roku i po 40 mld metrów sześciennych (110 mln metrów sześciennych dziennie) w latach 2021-2024.

prs


Źródło: W ciągu 30 lat Ukraina przetransportowała do krajów europejskich ponad trzy biliony metrów sześciennych gazu

Może Ci się spodobać