Zagrożenie rosyjską agresją na Ukrainie musi być traktowane bardzo poważnie – Tusk

Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest poważnym problemem – powiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie lider największej partii opozycyjnej Platforma Obywatelska (PO), były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, donosi korespondent Ukrinform.

„Zagrożenie rosyjską agresją na Ukrainie musi być traktowane bardzo poważnie” – powiedział Tusk.

Polityk podkreślił, że w najbliższym czasie zamierza „aktywnie działać” w kierunku ukraińskim i dodał, że szczegóły ogłosi później.

Zdaniem Tuska trudną sytuację na Ukrainie należy rozpatrywać nie przez pryzmat migracji ukraińskich do Polski, ale w kontekście bezpieczeństwa na Ukrainie.

„Nie mówiłbym w kontekście migracji. W ostatnich latach setki tysięcy Ukraińców znalazło się w Polsce, ale raczej nie z powodów politycznych, ale ekonomicznych. Nie powoduje to żadnych napięć, emocji ani negatywnych konsekwencji (w Polsce – red.). Są jednak problemy z bezpieczeństwem” – powiedział Tusk.

Szacuje się, że w Polsce może przebywać 1,5 mln Ukraińców. Według stanu na koniec września ok. 300 tys. z nich posiadało w tym kraju zezwolenia na pobyt czasowy lub stały.

av


Źródło: Zagrożenie rosyjską agresją na Ukrainie musi być traktowane bardzo poważnie – Tusk

Może Ci się spodobać