Ukraina zostanie uznana za kraj priorytetowy w dostawach produkcji do UE – Stefanyszyna

Ukraina oczekuje włączenia krajowego transportu kolejowego i wodnego do priorytetowych łańcuchów dostaw produkcji do krajów Unii Europejskiej w ramach realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

Powiedziała to wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ołena Stefanyszyna na konferencji prasowej na temat wyników międzynarodowych negocjacji klimatycznych dla Ukrainy, donosi korespondent Ukrinformu.

Wicepremier przypomniała, że ​​w zeszłym tygodniu w Brukseli przeprowadziła szereg negocjacji dotyczących polityki transportowej.

„Teraz UE dokonuje przeglądu ogólnego systemu funkcjonowania sieci TEN-T (Trans-European Transport Network – przyp. red.), czyli łańcuchów dostaw produkcji z uwzględnieniem Europejskiego Zielonego Ładu. Dnia 14 grudnia zostanie ogłoszone nowe podejście do systemu dostarczania produkcji do UE, gdzie Ukraina zostanie uznana za kraj priorytetowy, w szczególności priorytetem będzie komunikacja kolejowa i wodna” – powiedziała Stefanyszyna.

Zaznaczyła, że ​​ten proces będzie dość długotrwały, podobnie jak proces wdrażania ustawy o wodach śródlądowych, która wejdzie w życie 1 stycznia. „Ale już dzisiaj kładziemy podwaliny pod włączenie naszych dróg wodnych do łańcucha dostaw do UE. Będzie to wymagało zmian w naszej strategii transportowej i inwestycji w infrastrukturę” – wyjaśniła Stefanyszyna.

Jak informował wcześniej Ukrinform, wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Ołena Stefanyszyna podczas spotkania z komisarz UE ds. transportu Adiną Velyan w Brukseli omówiła realizację na Ukrainie postanowień Umowy o Wspólnej Przestrzeni Lotniczej z UE (SAP), włączenie ukraińskich rzek do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), a także uregulowanie kwestii liczby zezwoleń dla ukraińskich przewoźników drogowych.

prs


Źródło: Ukraina zostanie uznana za kraj priorytetowy w dostawach produkcji do UE - Stefanyszyna

Może Ci się spodobać