Ukraina poinformowała Radę Bezpieczeństwa ONZ o dostawach broni przez Rosję na terytoria okupowane

Przeciwdziałanie nielegalnym dostawom broni na terytoria okupowane jest jednym z priorytetów bezpieczeństwa Ukrainy, które chroni jej suwerenność i integralność terytorialną przed rosyjską agresją – powiedział zastępca stałego przedstawiciela Ukrainy przy ONZ Jurij Witrenko podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa na temat broni strzeleckiej i lekkiej, donosi Ukrinform w Nowym Jorku.

„Ukraina stoi w obliczu nielegalnego dostarczania broni na dużą skalę przez granicę na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego oraz na Krymie” – powiedział dyplomata.

Przypomniał o regularnych doniesieniach o „tajnych nocnych konwojach wjeżdżających i opuszczających Ukrainę”. Według Witrenko coraz więcej broni, amunicji i sprzętu wojskowego trafia na Ukrainę pod pretekstem pomocy humanitarnej lub innych środków.

„Takie działania są sprzeczne z literą i duchem programu ONZ mającego na celu zapobieganie nielegalnemu handlowi bronią strzelecką i lekką, a także podważają globalne i regionalne wysiłki w tej dziedzinie” – powiedział Witrenko.

„Jedynym skutecznym sposobem, aby temu zapobiec, jest przywrócenie pełnej kontroli rządu ukraińskiego nad całym obszarem uznanych międzynarodowo granic naszego kraju” – podsumował ukraiński dyplomata.

av


Źródło: Ukraina poinformowała Radę Bezpieczeństwa ONZ o dostawach broni przez Rosję na terytoria okupowane

Może Ci się spodobać