Morawiecki wyraził zaniepokojenie koncentracją wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy

Koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą, a także na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej budzi niepokój władz polskich.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki napisał o tym na Facebooku po spotkaniu z premierem Łotwy Krišjānisem Karins, informuje Ukrinform.

„Niepokoi nas coraz większa obecność wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, na Białorusi, wzdłuż granicy rosyjsko-białoruskiej oraz w Obwodzie Kaliningradzkim. To kolejny instrument, który może być użyty do bezpośredniego ataku” – powiedział Morawiecki.

Według niego podczas spotkania w Rydze z Krišjānisem omówiono dalszą koordynację działań w kontekście kryzysu migracyjnego.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że dzięki aktywnym kontaktom „z krajami Bliskiego Wschodu oraz z zachodnimi partnerami, udało się doprowadzić m. in. do zmiany postawy wielu linii lotniczych, które służyły jako narzędzie do przemytu ludzi, wykorzystywanych później jako żywe tarcze.”

Morawiecki dodał, że Polska i Łotwa mówią jednym głosem na wszystkich posiedzeniach Rady Europejskiej w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i rosyjskich spekulacji na rynku gazu.

Polski premier odwiedził Estonię, Litwę i Łotwę, aby omówić z ich przywódcami kryzys migracyjny.

Przypomnijmy, kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od sierpnia. W sumie odnotowano około 35 000 prób nielegalnego przedostania się do Polski przez migrantów. Białoruś codziennie podejmuje próby siłowego przełamania granicy przez duże grupy migrantów przy aktywnym wsparciu służb specjalnych.

av


Źródło: Morawiecki wyraził zaniepokojenie koncentracją wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy

Może Ci się spodobać