Ukraina na pewno zostanie członkiem NATO – Minister Obrony

Ukraina powinna kontynuować reformy, które prędzej czy później zapewnią jej przystąpienie do NATO, mimo że dziś w Sojuszu nie ma konsensusu politycznego w sprawie członkostwa naszego kraju – powiedział podczas piątkowej wizyty w Waszyngtonie minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, donosi korespondent Ukrinformu.

„Decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO może być podjęta tylko w drodze konsensusu sojuszników i będzie to decyzja polityczna” – powiedział minister obrony.

Według niego, dziś taka decyzja polityczna nie jest na porządku dziennym aliantów.

„Ale to nie znaczy, że powinniśmy zapomnieć o postanowieniach Konstytucji Ukrainy, że naszym celem i zadaniem jest wstąpienie do NATO – i to nie tylko ze względu na komponent bezpieczeństwa. NATO to nie tylko sojusz wojskowy, to kwestia rozwoju demokracji, gospodarki, kwestii humanitarnych” – podkreślił Reznikow.

Dlatego według niego zadaniem Ukrainy jest przeprowadzenie reform, tak aby de facto była gotowa do członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

„I prędzej czy później zostanie podjęta decyzja polityczna” – dodał Reznikow.

Przypomnijmy, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow odbył w dniach 18-19 listopada w Waszyngtonie kilka ważnych spotkań z kierownictwem Pentagonu, Departamentu Stanu USA oraz Kongresu USA. W szczególności omówiono możliwości wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, a także praktyczne zastosowanie mechanizmów wsparcia państwa ukraińskiego.

av


Źródło: Ukraina na pewno zostanie członkiem NATO - Minister Obrony

Może Ci się spodobać