Ukraina i Stany Zjednoczone w równym stopniu oceniają ryzyko i zagrożenia ze strony Rosji – Reznikow

Ukraina i Stany Zjednoczone są w intensywnym kontakcie w związku z zaostrzeniem się sytuacji bezpieczeństwa na wschodnich i południowych granicach Ukrainy oraz mają wspólne poglądy i oceny sytuacji – powiedział w czwartek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas spotkania w Pentagonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem, donosi korespondent Ukrinform.

„Nasze agencje obrony, nasz wywiad są w stałym kontakcie w kwestiach bezpieczeństwa. Dziś mamy wspólną ocenę ryzyka i zagrożeń, które koncentrują się wokół Ukrainy na wschodniej i południowej granicy” – powiedział Reznikow.

Podkreślił, że hybrydowy atak na Polskę i Litwę z pomocą migrantów jest kolejnym dowodem na bezpośrednie zagrożenie dla Europy, a także koncentrację wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą.

„Ukraina od ośmiu lat odstrasza to zagrożenie i jesteśmy bardzo wdzięczni, że nasi amerykańscy partnerzy zwrócili uwagę na kolejne przygotowania wojskowe Rosji. I ten sygnał ze Stanów Zjednoczonych daje nadzieję, że cywilizowany świat zjednoczy się i powstrzyma agresora” – powiedział minister.

Podkreślił, że jednym z jego priorytetów na czele Ministerstwa Obrony Ukrainy jest wszechstronny rozwój współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, w tym poprzez wypełnienie konkretnego projektu Umowy Ramowej o Strategicznych Ramach Partnerstwa Obronnego, a także innych umów.

„Podczas tej wizyty chcę zapoznać współpracowników z głównymi obszarami pracy, które nakreśliliśmy wspólnie z zespołem. Bardzo ważne jest osiągnięcie synergii i kompatybilności w sektorze obronnym” – powiedział szef ukraińskiego resortu wojskowego.

Podkreślił, że rosyjski agresor używa hybrydowych typów ataków i rodzajów broni „i nigdy nie przestanie, jeśli nie zostanie odparty”.

Reznikow podziękował narodowi amerykańskiemu za wsparcie Ukrainy, zwłaszcza w obecnych warunkach agresji Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, ministrowie obrony Ukrainy i USA Ołeksij Reznikow i Lloyd Austin spotkali się w czwartek w Pentagonie, aby omówić w szczególności kwestie współpracy dwustronnej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

av


Źródło: Ukraina i Stany Zjednoczone w równym stopniu oceniają ryzyko i zagrożenia ze strony Rosji – Reznikow

Może Ci się spodobać