Rosja ponosi winę za brak postępów w zaprowadzaniu pokoju na wschodniej Ukrainie – Kvien

Działania Rosji w sprawie pokojowego rozwiązania na wschodniej Ukrainie nie odpowiadają duchowi współpracy i są niekonstruktywne, co nie pozwala mówić o zmianach na lepsze.

Tak stwierdziła chargé d’affaires Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Kristina Kvien, donosi korespondent Ukrinform.

Kvien zauważyła, że działania publiczne Rosji nie wskazują na zmianę na lepsze.

„Oprócz tego, co widzimy – ruch wojsk, widzimy też szereg prowokacyjnych wypowiedzi Rosjan. Zgłaszali uwagi, które, powiedziałabym, nie odpowiadają duchowi współpracy (w sprawie pokojowego uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie – przyp. red.) ani duchowi uznania integralności terytorialnej Ukrainy. Oni (RF – red.) nadal obwiniają nas za brak postępów w procesie pokojowym, choć to ich wina. Postrzegamy to jako niekonstruktywne podejście do pokojowego porozumienia, do współpracy z partnerami międzynarodowymi” – powiedziała.

Dyplomata stwierdziła, że coraz więcej publicznych wypowiedzi kwestionuje prawo Ukrainy do suwerenności i jej własną politykę.

Kvien zauważyła też, że publikacja korespondencji Rosji z Francją i Niemcami w sprawie konfliktu we wschodniej Ukrainie podważa zaufanie.

„Nie mam szczegółowej analizy tego, ale powiem, że ogólnie publikacja prywatnej rozmowy podważa zaufanie do dyskusji między krajami” – powiedziała Kvien.

Jednocześnie dyplomata zauważyła, że administracja prezydenta USA Joe Bidena wierzy w dialog i wyraziła nadzieję, że kontakty ze stroną rosyjską będą kontynuowane.

Przypomnijmy, 18 listopada minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba oświadczył, że Rosja swoimi ostatnimi działaniami, w szczególności publikacją poufnej korespondencji dyplomatycznej, dobija format normandzki i podważa resztki wiary w siebie. 17 listopada rosyjskie MSZ opublikowało poufną korespondencję dyplomatyczną między ministrem Rosji Siergiejem Ławrowem a ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec Jean-Yvesem Le Drianem i Heiko Maasem.

av


Źródło: Rosja ponosi winę za brak postępów w zaprowadzaniu pokoju na wschodniej Ukrainie – Kvien

Może Ci się spodobać