Zełenski omówił współpracę obronną i umowę o wolnym handlu z Erdoganem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, podczas której przywódcy omówili kwestie współpracy w dziedzinie obronności.

Jak donosi Ukrinform, informuje o tym strona internetowa prezydenta.

Prezydent Ukrainy ocenił stałe poparcie Turcji dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, a także jej aktywne zaangażowanie w prace nowego mechanizmu międzynarodowego – Platformy Krymskiej.

Zełenski podziękował tureckiemu przywódcy za kondolencje z powodu śmierci ukraińskich żołnierzy na wschodzie kraju.

Prezydent Ukrainy zwrócił szczególną uwagę na kwestię uwolnienia obywateli Ukrainy bezprawnie przetrzymywanych przez Rosję.

Zełenski i Erdogan wymienili poglądy na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie, a także odpowiednich inicjatyw na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.

Prezydenci omówili kwestie współpracy w sferze obronnej. Strony stwierdziły, że strategiczne partnerstwo już teraz wzmacnia siły zbrojne obu państw. Odnotowano realizację szeregu ważnych projektów z zakresu budowy samolotów i rozwoju Marynarki Wojennej, a także dostępne perspektywy pogłębienia takiej współpracy.

W szczególności Zełenski poinformował Erdogana o rozpoczęciu seryjnej produkcji samolotu transportowego An-178.

„Zapraszam Turcję do grona klientów” – powiedział ukraiński lider.

Rozmówcy zwrócili uwagę na gotowość do zakończenia w najbliższym czasie przygotowania umowy o wolnym handlu. Zwrócili też uwagę na realizację porozumień zawartych w szeregu projektów dwustronnych, w tym na budowę mieszkań dla Tatarów Krymskich. Strony omówiły kwestie współpracy w energetyce, sposoby dywersyfikacji dostaw energii.

Prezydenci postanowili zorganizować jubileuszowe, 10. posiedzenie Rady Strategicznej Wysokiego Szczebla w lutym 2022 r. w Kijowie. Podkreślono, że to ważne wydarzenie powinno być poprzedzone gruntownymi przygotowaniami, w szczególności odbyciem w grudniu br. drugiego spotkania kwadrygi na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Przypomnijmy, w ciągu ostatnich czterech lat liczba wspólnych projektów Ukrainy i Turcji w sektorze obronnym przekroczyła 30.

av


Źródło: Zełenski omówił współpracę obronną i umowę o wolnym handlu z Erdoganem

Może Ci się spodobać