Zełenski i szefowa Komisji Europejskiej rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i sytuacji na granicy

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Urszulę von der Leyen o rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy w związku z napięciami wokół naszych granic – podaje służba prasowa Prezydenta, donosi Ukrinform.

„Głowa państwa poinformował swojego rozmówcę o rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie naszego kraju w związku z napięciami wokół ukraińskiej granicy, a także o dążeniach Ukrainy do pokojowego rozwiązania” – czytamy w oświadczeniu.

Zwraca się uwagę, że Zełenski podziękował za niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w szczególności za mocne sygnały, jakie wyraził przewodniczący Komisji Europejskiej podczas jego niedawnej wizyty w Waszyngtonie.

Biuro Prezydenta podkreśliło, że strony rozmawiały także o zaostrzeniu się sytuacji na granicy europejsko-białoruskiej i ukraińsko-białoruskiej. „Rozmówcy stwierdzili, że ta sytuacja jest atakiem hybrydowym, który wymaga wspólnych wysiłków i współpracy” – powiedziało BP.

Prezydent poinformował szefową Komisji Europejskiej o działaniach podjętych przez Ukrainę w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

„W tym kontekście omówiono sposoby rozszerzenia współpracy Ukrainy z Unią Europejską w zakresie migracji oraz możliwości pozyskania unijnej pomocy na uporządkowanie granicy ukraińsko-białoruskiej” – powiedziało BP.

Strony szczegółowo omówiły również kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W związku z tym prezydent Ukrainy powtórzył, że projekt Nord Stream-2 to przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla całej Europy.

Przedstawił szereg propozycji mających na celu zapobieżenie kryzysowi energetycznemu w Europie. W szczególności rozmówcy omówili pomysł stworzenia regionalnej platformy wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.

„Prezydent Ukrainy podkreślił, że nasze państwo jest gotowe do obniżenia kosztów tranzytu gazu przez swoje terytorium i zapewnienia własnych podziemnych magazynów do przechowywania strategicznych zapasów paliw” – powiedziało BP.

Zełenski podziękował również UE za wypłatę drugiej transzy 600 mln euro pomocy makrofinansowej pod koniec października w ramach porozumień osiągniętych podczas 23. szczytu Ukraina-Unia Europejska.

av


Źródło: Zełenski i szefowa Komisji Europejskiej rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i sytuacji na granicy

Może Ci się spodobać